Zamknij

Prawie pół miliona Ukraińców wpłaca składki na ZUS

Piotr Drabik
12.02.2019 08:08
Rynek pracy. Prawie pół miliona Ukraińców wpłaca składki na ZUS
fot. Ivanova Tetyana/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 1,5 mln pracowników z zagranicy dokłada się do systemu ZUS. Konta emerytalne w Polsce zakładają przede wszystkim Ukraińcy i Białorusini. W sumie cudzoziemcy uzbierali na przyszłe świadczenia 13 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Emerytury, na które pracownicy odkładają składki przez okres pracy zawodowej, przysługują w Polsce również cudzoziemcom.  

Jak podała wtorkowa „Rzeczpospolita”, najwięcej kont i subkont w ramach systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych założono obywatelom spoza Unii Europejskiej.

Zobacz także

Ilu Ukraińców odprowadza składki na ZUS?

Według ZUS dokładnie 425,7 tys. obywateli Ukrainy posiada swoje konta emerytalne w ZUS. Daleko za nimi są pracownicy z Białorusi – 32,6 tys. 

Wśród krajów unijnych najwięcej takich pracowników pochodzi z Rumunii. Na liście cudzoziemców o największej łącznej kwocie zapisanej na kontach i subkontach w ZUS znaleźli się również obywatele Niemiec i Francji.

Z raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń” wynika, że liczba pracowników z zagranicy zatrudnionych w Polsce i zgłoszonych do ubezpieczeń gwałtownie rośnie. W grudniu 2008 roku w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych figurowało 65 tys. obcokrajowców. Natomiast we wrześniu 2018 roku było ich 569,1 tys.

Zobacz także

Ile cudzoziemcy uzbierali na swoje emerytury w Polsce?

Największy wzrost ZUS odnotował w ciągu ostatnich czterech lat. W latach 2009-2014 liczba cudzoziemców, którzy podlegali ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, wzrosła o 59,3 tys. Z kolei od grudnia 2014 roku do września 2018 roku było to już o 444,8 tys.

Najwięcej z tych osób to mężczyźni w wieku 20-48 lat. Trzech na czterech ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców przyjechało do Polski z Ukrainy. Pracują głównie w województwach mazowieckim, wielkopolskim i śląskim, a najmniej w świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i podkarpackim.

W sumie – jak podała „Rzeczpospolita” – ponad 1,5 mln pracowników z zagranicy zatrudnionych w naszym kraju przez ostatnie 20 lat uzbierało już na swoich kontach emerytalnych w ZUS prawie 13 mld zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD