Zamknij

Więcej firm planuje podwyżki niż cięcia. Nowe dane z rynku pracy

08.07.2020 10:33
Rynek pracy. Podwyżki pensji bardziej prawdopodobne niż cięcia [BADANIE]
fot. Shutterstock/Drazen Zigic (ilustracyjne)

Pracodawcy chętniej podwyższą dziś pracownikom pensje niż je obniżają. Wyniki badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie pozostawiają złudzeń: sytuacja na rynku pracy powoli wraca do normalności.

Koronakryzys pociągnął za sobą falę zwolnień i czasowych obniżek pensji. Dziś pracodawcy pytani przez PFR i PIE deklarują, że nie chcą zwalniać, ani obniżać pensji. Chętniej za to zwiększą wynagrodzenie pracowników.

Z raportu PIE i PFR wynika, że 79 procent firm chce utrzymać zatrudnienie. Więcej jest też firm, które skłonne są przyznać pracownikom premię, niż tych, które chcą redukować pensje. Sytuacja na rynku pracy wraca do normy?

Szykują się podwyżki? Najnowsze dane z rynku pracy

  • 79 procent pracodawców deklaruje utrzymanie poziomu zatrudnienia
  • 13 procent firm zatrudni nowych pracowników
  • Jedynie 6 procent przedsiębiorstw myśli o zwolnieniach

PFR i PIE wyliczają, że 75 procent polskich pracowników nie boi się utraty pracy, a 60 procent pracodawców ma bufor finansowy, który wystarczy na kolejne 3 miesiące. Według badania "sytuacja przychodowa i popytowa polskich przedsiębiorstw jest coraz stabilniejsza".

Zobacz także

Rośnie liczba zamówień, wzrasta wartość sprzedaży, a dobre wyniki firm umożliwiają wypłatę wyższych płac pracownikom. 60 procent firm ma zapasy finansowe na kolejne miesiące, podczas gdy odsetek firm z rezerwą pieniężną w połowie kwietnia wynosił 39 proc.

Cytowany w komunikacie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zaznaczył, że wyniki badania są spójne z innymi wskaźnikami gospodarczymi, według których "dołek recesji w Polsce był w kwietniu".

Zobacz także

Paweł Borys ocenił, że sytuacja w formach uległa poprawie m.in. dzięki tarczom finansowym, których celem była poprawa płynności i utrzymanie miejsc pracy w firmach.

Ocenił, że środki, które trafiły do gospodarki z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR "skutecznie ustabilizowały sytuację finansową przedsiębiorstw oraz rynek pracy, o czym świadczy rekordowy wzrost do 60 proc. liczby firm posiadających bufor finansowy ponad 3 miesiące pomimo recesji oraz trend wzrostu firm planujących wzrost zatrudnienia i płac".

Piotr Arak z PIE zwraca uwagę na odsetek firm planujących podwyżki. Dziś 14 procent pracodawców skłonnych jest zwiększyć wynagrodzenia, zaś 12 procent rozważa cięcia. Jak przypomniał dyrektor PIE, na koniec marca ta relacja wynosiła odpowiednio 3 proc. i 50 proc.

Badanie "Sytuacja przedsiębiorstw i pracowników po lockdownie" na zlecenie PFR i PIE przeprowadziła firma IBRiS w dniach 1-3 lipca 2020 roku. W ankiecie udział wzięło ponad 450 firm.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP