Zamknij

Jedna trzecia poszukiwanych pracowników to sprzedawcy i handlowcy

16.01.2020 14:05
Rynek pracy 2019/2020. Kogo szukają pracodawcy?
fot. Shutterstock/Freedomz (ilustracyjne)

Blisko co trzecie ogłoszenie publikowane na Pracuj.pl w 2019 roku dotyczyło specjalistów z zakresu handlu i sprzedaży. Kogo jeszcze szukali rekruterzy w minionym roku?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Z raportu pracuj.pl wynika, że firmy najczęściej poszukiwały handlowców, specjalistów ds. obsługi klienta, ekspertów IT i finansistów. W 2019 roku na portalu pojawiło się ponad pół miliona ogłoszeń o pracę.

Jak wskazują autorzy raportu, handlowcy to grupa, która od wielu lat pozostaje zdecydowanie najbardziej popularna wśród pracodawców. Jednocześnie jednak z roku na roku jej udział w całej puli ofert systematycznie maleje. W 2018 roku do handlowców i sprzedawców skierowano 31 procent ogłoszeń, w 2017 – 35 procent , a w 2016 – 37 procent.

Zobacz także

Na drugim miejscu są specjaliści ds. obsługi klienta, którzy mają ponad 20 procentowy udział na rynku ogłoszeń o pracę. Zainteresowanie tymi pracownikami  w ostatnich trzech latach utrzymuje się na stabilnym poziomie, podobnie jak w przypadku ekspertów IT. Informatycy i programiści są poszukiwani przez 15 procent wszystkich firm publikujących ogłoszenia o pracę.

Zobacz także

Na kolejnych miejscach w rankingu najbardziej pożądanych zawodów są inżynierzy i finansiści.

2019 rok przyniósł także potwierdzenie mocnego zainteresowania pracownikami fizycznymi – wskazują autorzy raportu pracuj.pl. Do tej grupy (w ramach wszystkich specjalizacji) skierowano łącznie 13 procent ogłoszeń w serwisie w 2019 roku.  

Zobacz także

W 2019 roku najbardziej aktywnie rekrutowały firmy z sektora bankowości i finansów – zamieściły one 11 procent ogłoszeń na portalu. W czołówce zestawienia znaleźli się także pracodawcy z branży handlu i sprzedaży B2C i IT.

Nie dziwi fakt, że najwięcej ogłoszeń o pracę wystawiały firmy na Mazowszu. Warszawa od lat jest liderem w rekrutacjach – wskazują autorzy raportu. Kolejne trzy miejsca zajęły województwa południowej Polski: dolnośląskie, małopolskie oraz śląskie.

- 2019 rok to czas intensywnego wzrostu zarówno rynku pracy, jak i całego świata zarządzania kadrami. Ostatnie lata przyniosły m.in. bezprecedensowy rozwój technologii wspierających HR, spadek bezrobocia, wzrost liczby wysoko specjalistycznych stanowisk w Polsce czy poprawę ogólnej sytuacji kandydatów i pracowników – komentuje cytowany w raporcie Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Zobacz także

RadioZET.pl/pracuj.pl