Zamknij

Rynek mieszkaniowy. Polacy kupują nawet "dziurę w ziemi"

13.11.2019 12:47
Rynek pierwotny. Brakuje gotowych mieszkań do zakupu
fot. Shutterstock/ Freedomz (ilustracyjne)

Polacy decydują się na mieszkanie jeszcze zanim deweloperzy otrzymają pozwolenie na budowę. Rynek pierwotny oferuje jedynie 10 procent gotowych mieszkań.

  Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Gotowych mieszkań u deweloperów jest coraz mniej – informuje „Rzeczpospolita”. Dziennik powołuje się na analizę portalu RynekPierwotny.pl, z którego wynika, że w całym kraju firmy oferują około 85 tysięcy mieszkań, z czego gotowych jest 10–12 procent. Jak oceniają eksperci, to świadczy o dobrej koniunkturze na rynku pierwotnym.

Pod koniec 2017 roku, rekordowego pod względem liczby sprzedanych lokali, ten odsetek wynosił 12,2 procent. W połowie 2015 roku dokładnie po dwóch latach rynkowego ożywienia, było to 21 procent. W czasach spowolnienia udział gotowych mieszkań w całej ofercie może przekraczać 50 procent 

mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

„Rzeczpospolita” powołuje się na analizę firmy doradczej JLL. Wynika z niej, że gdyby firmy wstrzymały produkcję osiedli, całą ofertę wyprzedałyby w 9 miesięcy.

Zobacz także

Bartosz Turek z HRE Investments komentuje, że w konsekwencji kurczącej się podaży mieszkań, Polacy są gotowi nawet na zakup mieszkania na rynku wtórnym. „Nie zniechęcają ich nawet rosnące ceny” – dodaje.

Zobacz także

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”