Zamknij

200 tysięcy nowych mieszkań do końca roku? Kwieciński: to możliwe

24.10.2019 13:59
Rekordowe wyniki rynku nieruchomości
fot. Shutterstock/fizkes (ilustracyjne)

Z najnowszych danych GUS wynika, że rynek mieszkaniowy idzie na rekord. Do użytku oddano więcej mieszkań niż przed rokiem. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że od początku roku do końca września do użytku oddano ponad 145 tysięcy mieszkań. To już teraz o ponad 12 procent więcej niż rok temu.

Zobacz także

Deweloperzy w szczytowej firmie

Deweloperzy sprzedali ponad 90 tysięcy mieszkań, zaś indywidualni inwestorzy – 50 tysięcy. Firmy deweloperskie zwiększyły obroty o ponad 16 procent, a prywatni inwestorzy sprzedali o prawie 4 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadek odnotowano jedynie w budownictwie spółdzielczym. Do użytku oddano tu 1511 mieszkań, a w 2018 roku – 1775. W pozostałych formach (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) łącznie oddano do użytku 3224 mieszkań, czyli o 56 procent więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Z danych GUS wynika także, że mieszkania są nieco mniejsze. W porównaniu do okresu styczeń - wrzesień 2018 roku przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania zmniejszyła się o 1,9 m2 - do poziomu 89,7 m2 .

Zobacz także

W tym roku wydano też więcej pozwoleń na budowę. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy -123,2 tysięcy-  oraz inwestorzy indywidualni -74,9 tysiąca mieszkań. To w obydwu przypadkach średnio 5 procent więcej niż rok temu. Do września tego roku rozpoczęto budowę ponad 179 tysięcy mieszkań, czyli o ponad 2,5 procenta więcej niż rok temu.

Najwięcej pozwoleń na budowę wydano na Mazowszu – ponad 36 tysięcy. Na Dolnym Śląsku ruszyła budowa 22 tysięcy mieszkań. Największą liczbą mieszkań oddanych do użytkowania charakteryzowało się województwo mazowieckie - 30,2 tys. mieszkań-  i wielkopolskie - 16,2 tysiąca.

Zobacz także

Kwieciński: pobijemy rekord

- Dane o budownictwie mieszkaniowym, które opublikował GUS pozwalają sądzić, że pobicie zeszłorocznego rekordu liczby mieszkań oddanych do użytkowania (185 tysięcy) jest więcej niż prawdopodobne, a przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań jest możliwe – uważa minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Jak zaznaczył minister, to najlepsze wyniki w sektorze budowlanym od prawie 30 lat. Kwieciński wskazał też na wyzwania dla tego sektora. Chodzi o koszty materiałów i wynagrodzenia dla pracowników.

Wrześniowy wzrost produkcji budowlano-montażowej o 7,6 procenta rok do roku jest dobrym wynikiem, jeśli będziemy pamiętać o efekcie wysokiej bazy z ubiegłego roku. Z zadowoleniem przyjmuję, że ten wskaźnik wzrósł o 5,3 procenta w firmach zajmujących się budową budynków. Koniunktura i wskaźnik ufności w budownictwie w październiku utrzymują się na podobnym poziomie co w zeszłym miesiącu, ale nieco niższym niż w 2018 roku 

Popyt rośnie wraz z kosztami kredytu

Tuż po statystykach GUS, Biuro Informacji Kredytowej przekazało dane o wartości kredytów mieszkaniowych. W ujęciu rocznym odnotowano 20 procentowy wzrost ich wartości. We wrześniu bieżącego roku banki udzieliły łącznie ponad 20 tysięcy kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 5,68 miliarda złotych.

Zobacz także

Od początku roku 179,6 tysiąca kredytobiorców otrzymało kredyt mieszkaniowy. Łączna wartość zaciągniętych pożyczek to ponad 48 miliardów złotych. W ubiegłym roku o prawie 3 procent mniej osób zdecydowało się na kredyt mieszkaniowy, a sama wartość takiego zobowiązania była niższa o ponad 14 procent.

Kolejne już miesięczne wyniki potwierdzają, że hossa na rynku kredytów wysokokwotowych trwa w najlepsze. Wrześniowy Indeks Popytu na kredyty mieszkaniowe również sygnalizuje, że październik powinien być dobry dla rynku kredytów mieszkaniowych 

- wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski z BIK.

RadioZET.pl/BIK/GUS