Zamknij

Rynek leasingu wzrośnie głównie za sprawą leasingu maszyn i urządzeń

Olga Papiernik
30.01.2018 15:33
Rynek leasingu wzrośnie głównie za sprawą leasingu maszyn i urządzeń
fot. Luke Besley on Unsplash

Rynek leasingu wzrośnie o 15,1% w 2018 r., głównie za sprawą leasingu maszyn i urządzeń, podał Związek Polskiego Leasingu (ZPL). Dynamika wzrostu branży leasingowej na koniec 2017 r. wyniosła 15,7%. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Rok 2018 będzie okresem dalszego wzrostu produkcji przemysłowej. Firmy wobec problemów na rynku pracy będą zmuszone inwestować w automatyzację co będzie skorelowane ze wzrostem zakupu maszyn. Z kolei firmy transportowe pokonują obawy związane z ryzykiem regulacyjnym, dlatego oczekujemy również wzrostu na tym rynku. Rok 2018 powinien stać pod znakiem leasingu maszyn również z powodu wykorzystania w 83% mocy produkcyjnych. Sumując te czynniki, możemy założyć, że rynek leasingu wzrośnie w 2018 r. o 15,1%. Przyspieszenie wykorzystania funduszy unijnych z perspektywy finansowej na lata 2014-2020 powoduje, że finansowanie maszyn staje się głównym motorem rozwoju całej branży leasingowej - powiedział dyrektor ds. statystyki i monitorowania rynku ZPL Marcin Nieplowicz, podczas konferencji prasowej.

Rozwój rynku będzie również w zrównoważony sposób oparty o: pojazdy lekkie (ze względu na mocny popyt krajowy i korzystne przepisy fiskalne) oraz finansowanie pojazdów ciężarowych (rosnący wolumen przewozów i dalszy wzrost gospodarczy w strefie euro), dodano.

- W 2017 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 67,8 mld zł. Dynamika inwestycji finansowanych leasingiem i pożyczką, po trzecim kwartale wyniosła +14,3% (r/r), w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku przyspieszyła do +19,5% (r/r), co przełożyło się na 15,7 proc. wzrost rynku liczony rok do roku - powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego ZPL Andrzej Krzemiński, również obecny na konferencji.

Klienci firm leasingowych w ubiegłym roku najczęściej finansowali pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony (45% udział w strukturze rynku), maszyny i inne urządzenia, w tym IT (27,2% udział) oraz środki transportu ciężkiego (25,9% udział). Pozostałe transakcje dotyczyły nieruchomości (1,3%) i finansowania innych aktywów (0,6%), podano także.

- Jako branża, sfinansowaliśmy inwestycje polskich firm w ubiegłym roku o wartości 67,8 mld zł. Przedsiębiorcy korzystający z leasingu mogą liczyć na utrzymanie podobnego poziomu finansowania w 2018 roku. Jak pokazują badania Komisji Europejskiej, zamiar skorzystania z leasingu deklaruje 60% właścicieli firm z sektora MŚP. Jest to trzeci najwyższy wynik w Europie, przy średniej europejskiej na poziomie 48% - dodał Krzemiński.

Według szacunków organizacji, blisko 71% klientów firm leasingowych to firmy małe i średnie z obrotami do 20 mln zł, a 49% stanowią mikro firmy z obrotem rzędu 5 mln zł. Z kolei 28,5% to duże firmy korporacyjne. Zaledwie 0,5% to klienci indywidualni.

- Naszą bolączką jest niski poziom finansowania klienta indywidualnego - zaznaczył Krzemiński.

Na koniec 2017 r. łączna wartość aktywnego portfela branży leasingowej w kwocie 119,3 mld zł była porównywalna z wartością salda kredytów inwestycyjnych udzielonych firmom przez banki (127 mld zł), podano także.

- Z uwagi na stabilność zatrudnienia, perspektywy gospodarki, inwestycje i optymizm przedsiębiorców, portfel leasingowy postrzegamy jako stabilny i nie generujący ryzyka - podsumował Krzemiński.

ISBnews/OP