Zamknij

Projekty o. Tadeusza Rydzyka na kwotę 1,7 mld zł wsparł resort dyplomacji

Piotr Drabik
24.05.2019 10:28
Rydzyk hojnie obdarowany przez resort dyplomacji. Prawie 2 mld zł od 2015 roku
fot. Jozef Ostrowka/REPORTER/East News

Prawie dwa miliardy złotych przekazało od 2015 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych na organizacje powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem – podał portal Onet. Informacje na ten temat ujawnił poseł PO Krzysztof Brejza.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał portal Onet, opozycyjny poseł wysłał do wszystkich resortów zapytania o wysokość wsparcia dla organizacji kierowanych przez o. Tadeusza Rydzyka. Po miesiącu oczekiwania swoją odpowiedź wysłało mu Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Okazało się, że od 2015 roku, czyli momentu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, resort dyplomacji przekazał 1 mld 784 mln zł brutto na projekty realizowane przez zakon redemptorystów (należy do niego o. Rydzyk).

Zobacz także

MSZ wsparł tablicę Polaków ratujących Żydów

Zdecydowana większość tej kwoty – aż 926 tys. zł – trafiła do Regionalnego Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Jest on prowadzony przy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, założonej przez o. Rydzyka. Przez ostatnie cztery lata Ośrodek otrzymywał od 190 do 260 tys. zł rocznie. Jak tłumaczyło MSZ, „placówka ma charakter informacyjno-edukacyjny”.

Z kolei Fundacja Lux Veritatis, która jest kierowana przez o. Rydzyka, otrzymała w 2016 roku z MSZ przez ostatnie cztery lata 200 tys. zł na realizację projektu „By pamięć o nich trwała”. Te pieniądze wsparły postawienie tablicy upamiętniającej 1059 Polaków, którzy podczas II wojny światowej zginęli z rąk Niemców za ratowanie Żydów. Tablica pojawiła się w świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Natomiast na realizację 30-minutowych filmów – promowanych na profilach społecznościowych mediów o. Rydzyka i emitowanych w Telewizji Trwam – upamiętniających postać rotmistrza Witolda Pileckiego Lux Verritatis otrzymało od resortu dyplomacji w ubiegłym roku 180 tys. zł.

Zobacz także

Od momentu wygrania wyborów parlamentarnych przez PiS o. Rydzyk może liczyć na hojne dotacje z ministerstw i innych urzędów centralnych. 

– Nie mam wcale wrażenia, że publiczne wydatki rządu na przedsięwzięcia związane z ojcem Rydzykiem maleją [...] Wręcz przeciwnie. Wydaje mi się, że im bliżej jesteśmy wyborów do parlamentu, tym one bardziej rosną – powiedział Krzysztof Brejza w rozmowie z Onetem.

Przykładem może być planowane w Toruniu, niedaleko świątyni św. Jana Pawła II, muzeum „Pamięć i Tożsamość”. W kwietniu podpisano umowę na budowę, która ma kosztować ponad 144 mln zł. Inwestycję wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 70 mln zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet/PTD