Zamknij

Ruszyły spekulacje kto zastąpi Morawieckiego w ministerstwach

Rafał Mandes
10.12.2017 13:58
Ruszyły spekulacje kto zastąpi Morawieckiego w ministerstwach
fot. East News

Mateusz Morawiecki jako premier na pewno nie pozostanie na stanowisku szefa dwóch resortów, można przypuszczać, że te funkcje zostaną rozdzielone - poinformował PAP szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak dodał, expose zostanie wygłoszone "pewnie przed południem" we wtorek.

Według nieoficjalnych informacji, potwierdzonych w niedzielę przez szefa MKiDN Jarosława Sellina, expose i głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego odbędą się we wtorek.

Szef klubu PiS pytany, w jakich godzinach będzie miało miejsce expose odpowiedział, że dokładnego harmonogramu jeszcze nie ma i będzie on znany w poniedziałek. "Pewnie będzie to (expose) miało miejsce przed południem" - dodał Terlecki.

Jak podkreślił, szczegóły dotyczące ewentualnych zmian w rządzie będą znane po wygłoszeniu expose przez Morawieckiego.

"Wiadomo tyle, że to będzie na razie prawie ten sam skład Rady Ministrów. Prawie ten sam, bo pani premier Szydło wejdzie na stanowisko wicepremiera" - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Zapytany przez PAP, czy Morawiecki w związku z objęciem funkcji premiera, pozostanie na dotychczasowych stanowiskach szefa dwóch resortów: rozwoju i finansów odpowiedział: "dwóch na pewno nie". "Jeszcze za wcześnie mówić, kto będzie powołany" - zaznaczył Terlecki.

Dopytywany, czy można w związku z tym można przypuszczać, że funkcje ministra rozwoju i ministra finansów zostaną rozdzielone stwierdził: "można tak przypuszczać".

Nie sądzę, aby w nowym rządzie nadal był jeden minister odpowiedzialny za resorty finansów i rozwoju –ocenił w rozmowie z PAP szef sejmowej komisji Jacek Sasin (PiS). Taka konstrukcja wydaje się już niepotrzebna –dodał.

Szef sejmowej komisji finansów pytany kto mógłby zastąpić Morawieckiego jako szefa resortów finansów i rozwoju stwierdził, że może to być któryś z dotychczasowych wiceministrów. Zaznaczył jednocześnie, że sam nie ma wiedzy, kto będzie jego następcą. „Mateusz Morawieckie ma wielu współpracowników ekonomicznych, z którymi współpracował w ostatnim czasie, również spoza rządu. Ma więc szeroki wybór. Nie chcę jednak nad tym dywagować, kogo ostatecznie wybierze” - powiedział Sasin.

Polityk PiS wskazał też, że resorty finansów i rozwoju, to de facto dwa ministerstwa, które łączyła osoba ministra Morawieckiego, odpowiadającego za oba te resorty. „Nie sądzę, aby to się utrzymało. Myślę, że raczej zostanie to rozdzielone – będzie osobny minister finansów i minister rozwoju” - ocenił.

W tej chwili wydaje się, że nie ma już potrzeby, aby taką konstrukcję utrzymywać, bo to premier będzie sam koordynował i nadzorował bezpośrednio prace tych ministerstw” – dodał.

Zdaniem Sasina najbardziej naturalne wydaje się, by już teraz tych dwóch ministrów pojawiło się w rządzie, bo „trudno oczekiwać od nowego premiera, że mając na głowie cały rząd, całość spraw w kraju i dodatkowo przeprowadzenie oceny ministrów przed zapowiedzianą na styczeń rekonstrukcją rządu, jeszcze bezpośrednio kierował tymi dwoma ministerstwami”.

Raczej bym się spodziewał, że tych dwóch ministrów zostanie wskazanych, że nowe twarze w rządzie się pojawią” - mówił. Podobnego zdania był wiceszef komisji finansów Jan Szewczak (PiS), który stwierdził, że raczej nie ma braku kandydatów, którzy mogliby zastąpić Morawieckiego na stanowisku ministra finansów oraz rozwoju. „To jest domena premiera Morawieckiego i to on będzie sobie "meblował" gabinet” – powiedział.

Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia br. Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego, pełniącego dotychczas w rządzie Szydło funkcję wicepremiera, ministra finansów i ministra rozwoju.

Mateusz Roszak/Rafał Białkowski/PAP/RM

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku