Zamknij

Ruszyły kontrole przedsiębiorstw, które skorzystały z tarcz

28.10.2020 07:52
kontrola dokumentów firmowych
fot. Shutterstock

Fiskus bierze się za prześwietlanie przedsiębiorstw, które sięgnęły po rządową pomoc z powodu pandemii COVID-19. Na początek będą to podmioty, które przez algorytmy zostaną wytypowane jako „podejrzane”.

Tarcze antykryzysowe powstały, by ratować przedsiębiorstwa przed upadkiem spowodowanym obostrzeniami wprowadzonymi z powodu walki z COVID-19. Kto jednak skorzystał z takiej pomocy, musi liczyć się z kontrolą fiskusa.

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął bowiem przekazywanie do KAS danych beneficjentów, które zostały wytypowane przez algorytmu jako wzbudzające wątpliwości co do zasadności przyjęcia pomocy. PFR nie zdradza, czy planem jest skontrolowanie wszystkich przedsiębiorstw, które skorzystały z tarczy antykryzysowej.

Kontrole przedsiębiorstw, które skorzystały z tarcz antykryzysowych

Administracja starała się, żeby pomoc świadczona w ramach tarcz antykryzysowych była wypłacana jak najszybciej. Oznacza to, że wnioski nie były zbyt szczególnie analizowane (a często wcale); nie sprawdzano także, czy dane przedsiębiorstwo spełnia wszystkie warunki przyznania świadczeń, wierząc beneficjentom na słowo.

Zobacz także

Pomoc państwa bardzo szybko stała się okazją do wyłudzeń: dzięki wystawianiu fałszywych umów jeden z przedsiębiorców spowodował nieprawne wydanie postojowego na kwotę ponad pół miliona złotych.

Zobacz także

Polski Fundusz Rozwoju, dysponent środków pomocowych, kontrole przedsiębiorstw korzystających z tarcz antykryzysowych zapowiedział w sierpniu. Wytypowane przez algorytmy dane pierwszych 100 podmiotów zostały właśnie przekazane Krajowej Administracji Skarbowej, która prześwietli działanie tych przedsiębiorstw.

Zgodnie z zapowiedziami przygotowaliśmy specjalny algorytm, który na podstawie siedmiu różnych zmiennych typuje przedsiębiorców do kontroli. Pierwsze ponad 100 firm zostało już wytypowanych, a ich dane są właśnie przekazywane do KAS w celu weryfikacji.

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

W kolejce do kontroli czeka 4000 przedsiębiorstw. PFR zamierza najpierw przeanalizować sytuację tych podmiotów samodzielnie, by w mających uzasadnienie przypadkach zainicjować kontrolę skarbową.

Jak podkreśla Polski Fundusz Rozwoju, rzetelne i uczciwe przedsiębiorstwa nie mają się czego obawiać: wytypowanie do kontroli nie oznacza, że zostaną odkryte nieprawidłowości i nałożone kary. Z tarcz antykryzysowych skorzystało 346 000 przedsiębiorstw: połowa ze wszystkich funkcjonujących w naszym kraju.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita