Zamknij

SMS ostrzeże Cię przed gwałtownymi zjawiskami meteorologicznymi

Olga Papiernik
29.06.2018 14:36
smartfon
fot. ALP STUDIO on Unsplash

Ruszył program pilotażowy umożliwiający wysyłanie ostrzeżeń esemesowych dot. zagrożeń - poinformował w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że informacja, np. o gwałtowanych burzach czy nawałnicach dotrze do mieszkańców zagrożonego województwa.

W piątek porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz operatorów telekomunikacyjnych.

Jak to będzie działać

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej szef ministerstwa cyfryzacji Marek Zagórski, system będzie polegał na tym, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), które dostanie informację o zbliżającym się zagrożeniu będzie przesyłać ją do operatorów telekomunikacyjnych, a operatorzy wyślą komunikat do wszystkich klientów znajdujących się w zasięgu ich stacji bazowych.

Na razie, jak wyjaśnił, ostrzeżenia mają dostawać mieszkańcy województwa, ale docelowo obszar ten ma być zawężony do powiatu.

- Mam nadzieję, że to pozwoli tym, którzy będą w obszarze zagrożeń (...) zabezpieczyć się. SMS-y odbiorą wszyscy, którzy mają włączony telefon i znajdą się zasięgu stacji bazowych - podkreślił. Wyjaśnił, że decyzję w sprawie treści SMS-a będzie podejmowało RCB. Zaznaczył, że ważne, by był to komunikat zwięzły i prosto sformułowany. - Ma spełniać jedną funkcję ostrzegać - zaznaczył.

SMS-y zaczną przychodzić w grudniu

Jak dodał Zagórski, docelowy system ostrzegania ruszy w grudniu. Wyjaśnił, że pozwala na to nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br. Nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

Obowiązek ten w pełnym wymiarze będzie realizowany od 12 grudnia 2018 roku (wtedy nowelizacja wchodzi w życie), ale już dziś operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu. Chodzi o to, jak powiedział szef MC, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach, np. gwałtownych burzach czy nawałnicach.

- Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu - wskazał Zagórski.

W okresie pilotażu obywatele będą mogli zgłaszać uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl. - Wierzymy, że dzięki temu systemowi skuteczność ostrzegania będzie dużo większa - mówił obecny na piątkowej konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Majewski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Sytuację w kraju pod kątem różnego rodzaju zagrożeń monitoruje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. - Informacje otrzymujemy od różnych podmiotów krajowych i zagranicznych. Podobny mechanizm będzie funkcjonował w przypadku komunikatów o zagrożeniu dla ludności - wyjaśnił w piątek zastępca dyrektora RCB Krzysztof Malesa. Dodał, że ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informacje o zagrożeniu do RCB, - które przekaże je operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania.

PAP/Magdalena Jarco/OP