Zamknij

Rozporządzenie o nowych obostrzeniach opublikowane. Pobierz PDF

16.10.2020 21:26
kolejka przed sklepem
fot. : SweetHour / Shutterstock.com

Nowe obostrzenia mają obowiązywać od godziny 0:00 w dniu 17 października 2020. Rząd opublikował przepisy na podstawie których mają chociażby funkcjonować sklepy na 2,5 godziny przed wejściem ich w życie.

Życie w strefie żółtej i strefie czerwonej zmieni się mocno od soboty 17 października 2020 roku. Rząd poinformował, że będą w nich obowiązywać nowe obostrzenia i przedstawił je na konferencji prasowej oraz grafikach zamieszczonych na Twitterze.

Przedsiębiorcy potrzebują jednak dokładnych przepisów, na podstawie których będą chociażby otwierali rano sklepy i kontrolowali liczbę klientów znajdujących się w środku.

Branża handlowa nie wie, jak otwierać sklepy. Przepisy opublikowane na 2 godziny przed ich obowiązywaniem

Ujawnianie przepisów w ostatniej możliwej chwili staje się powoli rządową tradycją. Rozporządzenie wprowadzające nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej zostało opublikowane na 30 minut przed wejściem w życie.

Podobnie stało się z przepisami wprowadzającymi nowe obostrzenia. Tyle tylko, że w przeciwieństwie do rozporządzenia sprzed tygodnia, nie dotyczą one prostego nakładania maseczki, lecz wprowadzają obowiązki na placówki handlowe, których złamanie może zakończyć się nałożeniem dotkliwej kary.

Zobacz także

Im bliżej było do północy, tym głośniejsze stawały się protesty branży handlowej. Rząd zafundował im bowiem noc analizowania przepisów, przygotowywana i rozsyłania wytycznych do sklepów, drukowania ogłoszeń informujących o zasadach, przeszkolenie obsługi i przygotowanie placówek. Wszystko to, zanim jeszcze o świcie zostanie otwarty pierwszy sklep.

Od momentu publikacji aktu prawnego do jego wejścia w życie pozostaje czasem kilkanaście godzin i zazwyczaj są to godziny wieczorne i nocne. To jest bardzo mało czasu do przeanalizowania i wdrożenia w życie nowych przepisów. Czym innym jest usłyszeć o ograniczeniach na konferencji prasowej, a czym innym analiza konkretnego aktu prawnego i dostosowanie działania firmy.

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu

Branża handlowa chce, żeby przepisy wprowadzające nowe regulacje i obostrzenia były publikowane ze znacznie większym wyprzedzeniem, co pozwoliłoby im na spokojnie przygotować się do ich wdrożenia.

Nawet śledzenie informacji publikowanych przez sam rząd nie jest gwarancją poprawności przekazywanych danych. W pierwszych doniesieniach o działaniu sklepów w strefie czerwonej, opublikowanych na Twitterze premiera, mowa było o możliwości wpuszczania 5 osób na jedną kasę.

Zobacz także

Już po kilkunastu godzinach przekaz ten został zmieniony przez rzecznika rządu Piotr Müller, który – także za pośrednictwem Twittera – poinformował, że zasada ta będzie obowiązywać tylko placówki handlowe o powierzchni do 100 metrów kwadratowych.

Zagłosuj

Czy sklepy zdąża wdrożyć tak późno publikowane przepisy?

Liczba głosów:

Większe sklepy będą mogły wpuszczać jednego klientana każde 15 metrów kwadratowych. Rozporządzenie zostało ostatecznie opublikowane w „Dzienniku Ustaw” niecałe trzy godziny przed wejściem w życie.

RadioZET.pl/money.pl