Zamknij

Rozpoczął się nowy sezon wynajmowania mieszkań. Co z cenami?

Olga Papiernik
17.08.2018 12:30
kamienice
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/east news

Rozpoczął się sezon wynajmowania mieszkań. Ceny wzrosły o 4-5 proc. Po Warszawie najdroższe są mieszkania w Trójmieście. Przy ich wynajmowaniu popularne stają się umowy okazjonalne, zmniejszające ryzyko dla właścicieli.

Nowy sezon, jak co roku, rozpoczynają ci studenci, którzy wracają na uczelnie, aby zdawać egzaminy w sesji poprawkowej. W Warszawie za wynajęcie 2-pokojowego mieszkania trzeba zapłacić 2,3-2,4 tys. zł. W Trójmieście 2 tys. zł. Niewiele mniej w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu. W mniejszych ośrodkach akademickich, takich jak Toruń, miesięczna opłata to 1,2 tys. zł.

Jakich błędów nie popełniać? - Nie powinniśmy płacić za listę kontaktów do właścicieli mieszkań, bo nie płacimy, gdy nie ma sukcesu - mówi Bartosz Turek, analityk Open Finance. - Sprawdzajmy w księgach wieczystych kto jest właścicielem mieszkania, bo są dostępne w internecie.

Przy wynajmowaniu mieszkań najpopularniejsze są umowy bezterminowe, ale coraz bardziej popularne są umowy okazjonalne, które są dobre zarówno dla studentów, jak i właścicieli.

- To taka umowa, w której właściciel ma zagwarantowane, że najemca wyprowadzi się, gdy umowa zakończy się, bo w umowie wskazuje się nawet adres, pod który będzie mógł się wyprowadzić - wyjaśnia Bartosz Turek.

MarketNews24/OP