Zamknij

18 mln PIT-ów złożonych przez internet. MF: padł nowy rekord

02.06.2020 18:13
PIT 2020. Kiedy zwrot podatku?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czas na przesłanie skarbówce rocznych deklaracji podatkowych minął. Ministerstwo Finansów podsumowało, że Polacy coraz częściej wypełniają obowiązki podatkowe bez wychodzenia z domu.

Ministerstwo Finansów przedłużyło do 1 czerwca termin na wysyłkę deklaracji podatkowych ze względu na epidemię koronawirusa. Podatnicy przyzwyczajeni jednak do daty 30 kwietnia, w 97 proc. rozliczyli się „po staremu”, czyli przed majem.

Resort wskazuje też na nowy rekord. 18,3 mln na nieco ponad 20 mln formularzy podatkowych Polacy przesłali przez internet. Ograniczyli w ten sposób ryzyko zarażenia się koronawirusem podczas wizyty w urzędzie.

PIT rozliczyliśmy przez internet

Mamy nowy rekord – ok. 18,3 mln rocznych deklaracji podatkowych za 2019 r. złożono elektronicznie, z tego blisko połowę przez usługę Twój e-PIT” – poinformował resort finansów.

Zobacz także

W ramach usługi Twój e-PIT skarbówka automatycznie przygotowuje zeznania podatkowe. Podatnik może wprowadzić w niej zmiany i zaakceptować. W innym przypadku zeznanie będzie z góry potraktowane jako zaakceptowane i przesłane automatycznie z końcem kwietnia. Z tej usługi w tym roku skorzystali rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38, PIT-28 i PIT-36 – w części niedotyczącej działalności gospodarczej.

Jak mówił szef resortu finansów Tadeusz Kościński, każdego roku rośnie zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami PIT i kolejnymi e-usługami.

Tegoroczny rekord deklaracji złożonych elektronicznie to dla nas sygnał, że idziemy w dobrym kierunku - przygotowywane przez nas narzędzia do rozliczeń sprawdzają się w praktyce. Dzięki nim rozliczanie podatków zajmuje mniej czasu i jest prostsze 

– mówi minister finansów Tadeusz Kościński

Minister przypomniał, że wpłacone do skarbówki podatki „wracają do nas w postaci szkół i ich wyposażenia, utrzymania i rozwoju infrastruktury, wsparcia polityki społecznej – na przykład 500 plus”.

Resort przypomniał, że na 20,9 mln deklaracji, ponad 18 mln przesłanych zostało elektronicznie. 8,7 mln formularzy zostało przesłanych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Ministerstwo podkreśla, że zaletą rozliczeń przez internet jest szybszy zwrot podatku. Na pieniądze nie trzeba czekać 3 miesięcy, lecz maksymalnie 45 dni.

RadioZET.pl/gov.pl