Zamknij

Ulga B+R w rozliczeniu podatków. Kto może z niej skorzystać?

13.02.2020 13:52
Rozliczenie PIT/CIT 2020. Ulga B+R dla firm. Jak skorzystać?
fot. Shutterstock/Mongta Studio (ilustracyjne)

Ulga na działalność badawczo-rozwojową polega na odliczeniu od zarobków części kosztów podatkowych. W konsekwencji, od niższej podstawy opodatkowania zapłacimy niższy PIT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Prowadzisz działalność badawczo-rozwojową? Możesz liczyć na ekstra ulgę w PIT.

Od 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od wielkości posiadanej firmy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, mogą korzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów związanych z działalnością innowacyjną.

Zobacz także

Ulga B+R polega na odliczaniu od podstawy opodatkowania części kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na tę działalność. W uproszczeniu: od zarobionych pieniędzy odliczamy te wydatki, które związane są z działalnością innowacyjną. Jak to działa?

Od podstawy opodatkowana można odjąć tzw. koszty kwalifikowane. O jakich wydatkach mowa? To m.in. wynagrodzenia pracowników w części związanej z działalnością B+R oraz związane z nimi składki na ubezpieczenia społeczne, wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia lub o dzieło związane z innowacjami.

Zobacz także

Rozliczyć można także koszty nabycia sprzętu specjalistycznego (który nie jest środkiem trwałym) oraz materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R. W koszty te wchodzą też wydatki przeznaczone na ekspertyzy, opinie i usługi doradcze. Takim kosztem jest też odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności B+R i wydatki związane z patentem.

Ile można odliczyć?

Odliczeniu od podstawy opodatkowania podlega maksymalnie 100% lub 150% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowe odliczenia, które przysługują centrom badawczo-rozwojowym, uznaje się za pomoc publiczną. Dlatego podlegają one ograniczeniom i obowiązkom sprawozdawczym. Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.

RadioZET.pl/podatki.gov.pl