Zamknij

Protest skarbówki w czasie rozliczenia PIT? „To rozsadzi budżet”

21.01.2020 12:23
Rozliczanie PIT a protest skarbówki. Czego domagają się urzędnicy KAS?
fot. Shutterstock/Marcin Smolinski (ilustracyjne)

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej rozważają strajk. Związkowcy ostrzegają, że ten będzie wyjątkowo dotkliwy, jeśli pokryje się ze składaniem deklaracji podatkowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Protest urzędników skarbówki może rozsadzić budżet, jeśli zbiegnie się z terminem składania PIT – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.  Chodzi o zaplanowane dla pracowników Krajowej Administracji podwyżki.

Zobacz także

Podwyżki ustalone były w uchwale modernizującej KAS z maja 2019 roku. Wówczas mówiono o 6-procentowym wzroście pensji. Gdy pojawił się projekt ustawy budżetowej na 2020 roku, pracownicy skarbówki nabrali podejrzeń. Przewidziano w nim bowiem 6-procentowe podwyżki dla całej budżetówki. Urzędnicy zaczęli się wiec obawiać, że od uzgodnionego już wzrostu pensji w ramach uchwały zostanie im odliczone te 6 procent- czytamy w gazecie.

Skarbówka żąda od szefostwa wyjaśnień i nie wyklucza protestu. Tomasz Ludwiński, przewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność”, podkreśla dla DGP, że komitet protestacyjny daje kierownictwu KAS czas do końca stycznia.

Zobacz także

Związkowiec wskazuje, że strajk będzie wyjątkowo dotkliwy, jeśli zacznie się w najgorętszym okresie dla urzędów skarbowych, czyli gdy rozliczane są zeznania podatkowe.

Dziennik uzyskał odpowiedź od resortu finansów w tej sprawie. Strona rządowa jest gotowa do rozmów.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, obecna propozycja zakłada podwyżkę o 790 złotych brutto na etat (wzrost o 12,4 proc.) dla pracowników z korpusu służby cywilnej. Po 700 zł (12 proc.) więcej miałoby trafić do ponad 11 tys. funkcjonariuszy celno-skarbowych, a 694 zł (15,5 proc.) do osób spoza służby cywilnej. To daje średni wzrost dla blisko 63 tys. skarbowców o 772 zł.

Zobacz także

Komitet protestacyjny KAS podtrzymuje, że podwyżki dla trzech grup powinny wynosić odpowiednio 866 zł, 788 zł i 761 zł.

Zobacz także

Przypominamy, że PIT za 2019 rok należy składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 rok. Część zeznań podatkowych można złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT. Można także przesłać gotowy formularz elektronicznie lub wybrać tradycyjną metodę – udać się do urzędu skarbowego i wypełnić druk.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”