Zamknij

Kobiety na świecie mają 75 proc. praw przysługujących mężczyznom

16.01.2020 14:44
Równość płci w Polsce i na świecie 2020. Raport Banku Światowego
fot. Shutterstock/nito (ilustracyjne)

Bank Światowy wysoko usytuował Polskę w rankingu krajów najbardziej respektujący prawną równość płci – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Bank Światowy opublikował raport  „Women, Business and the Law 2020”, który zawiera wyniki globalnej analizy równości prawnej kobiet i mężczyzn. Eksperci wzięli pod uwagę 190 państw i 35 aspektów prawa.

Czy Polska respektuje zasadę równości płci w wynagradzaniu, zatrudnieniu i w prawie? Bank Światowy przyznał Polsce 93,8 na 100 punktów. Taki wynik czyni nas bardziej dbającym o równość płci krajem niż USA, Szwajcaria, czy Japonia.

Zobacz także

Eksperci Banku Światowego analizowali wpływ przepisów na życie kobiet. Pod uwagę wzięli m.in. możliwość swobodnego przemieszczania się, wyboru miejsca do życia, po wyzwania związane z wejściem na rynek pracy, zakładaniem firmy, posiadaniem dzieci i kontynuacją zatrudnienia, wynagrodzeniami, emeryturą, czy też prawem do dziedziczenia.

Zobacz także

  • Zgodnie z raportem 100 pkt uzyskały: Belgia, Kanada, Dania, Francja, Islandia, Łotwa, Luksemburg, Szwecja.
  • Polska jest na 30. miejscu - m.in. za Włochami, Portugalią, Hiszpanią, Grecją, Niemcami, Peru, Paragwajem.
  • Listę zamyka Zachodni Brzeg i Strefa Gazy (26,3 pkt), które wyprzedzają Republika Jemenu, Sudan, Iran, Katar, Kuwejt, Syria i Afganistan.

Zobacz także

W komunikacie resortu finansów czytamy o jeszcze jednej kwestii, którą ujawnia raport. O równouprawnienie w większym stopniu dba m.in. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Sytuacja poprawiła się także w Nepalu, Jordanii, czy Tunezji.

Mimo to nadal utrzymuje się tendencja, że kraje o wysokich dochodach zwykle osiągają najlepsze wyniki w rankingu, zaś w pozostałych państwach kobiety posiadają jedynie ułamek uprawnień, które przysługują mężczyznom

– zaznacza resort finansów

Globalna ocena wynosi 75,2 pkt co oznacza, że średnio kobiety na świecie mają trzy czwarte praw przysługujących mężczyznom.

RadioZET.pl/PAP/ Ministerstwo Finansów