Zamknij

Rowery miejskie znów dostępne. Obostrzenia nadal jednak obowiązują

06.05.2020 09:37
Rowery miejskie Nextbike Veturilo znów dostępne. Na jakich zasadach?
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

W ponad 20 miastach Polski znów można wypożyczać rowery miejskie. Należy jednak pamiętać, że reżim sanitarny wciąż obowiązuje.

Zgodnie z rozporządzaniem Rady Ministrów  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do 5 maja obowiązywał zakaz korzystania z rowerów miejskich.

Jak czytamy w uzasadnieniu „po tym dniu korzystanie tych rowerów będzie możliwe.”

Znów można korzystać z rowerów miejskich. Na jakich zasadach?

Spółka Nextbike Polska, jak wynika z oświadczenia, uruchomiła w środę sieć rowerów miejskich w 21 miastach, w tym m.in. w Częstochowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Warszawie czy Wrocławiu.

Zobacz także

Największy w Polsce operator systemów rowerów miejskich zapowiedział, że w maju tego roku na ponad 1,3 tys. stacjach w ok. 40 miastach w całej Polsce będzie czekało na użytkowników ponad 15 tys. jej rowerów.

Przerwa spowodowana wprowadzonym przez rząd zakazem użytkowania publicznych rowerów miejskich dobiega końca. Rząd przychylił się do apeli i w najnowszym rozporządzeniu epidemicznym zniósł zakaz korzystania z miejskich wypożyczalni rowerowych” - przypomniano w komunikacie spółki.

Rowery Nextbike już są dostępne w: Ciechanowie, Częstochowie, Kaliszu, Katowicach, Kołobrzegu, Komornikach, Koninie, Koszalinie, Legnicy, Lublinie, Luboniu, woj. łódzkim, Markach, Piasecznie, Poznaniu, Pruszkowie, Siemianowicach Śląskich, Szamotułach, Tarnowie, Warszawie oraz we Wrocławiu.

Spółka zadeklarowała też prowadzenie dezynfekcji newralgicznych elementów rowerów, jak kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale – co najmniej dwa razy dziennie. W obliczu pandemii zachęca jednak to samodzielnej dezynfekcji i noszenia rękawiczek ochronnych. Co więcej, nadal obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni miejskiej, także podczas jazdy rowerem.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozwagę oraz, aby wszyscy użytkownicy stosowali się do oficjalnych wytycznych higieny koronawirusowej. Przypominamy także, że w przestrzeni publicznej – a więc także podczas korzystania z rowerów – obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką, chustą, szalikiem lub jakimkolwiek elementem odzieży 

- napisano w komunikacie spółki

RadioZET.pl/PAP