Zamknij

Rowery elektryczne będą droższe? Unia wprowadziła wysokie cła

Piotr Drabik
25.01.2019 10:50
Rowery elektryczne. Wysokie cła na produkty sprowadzane z Chin
fot. Stav krikst/Shutterstock (ilustracyjne)

Unia Europejska nałożyła dodatkowe cła na rowery elektryczne sprowadzane z Chin. Władze w Pekinie zapowiedziały, że „podejmą konieczne środki, aby bronić swoich interesów”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Komisja Europejska zdecydowała o nałożeniu dodatkowych ceł w wysokości 18,8-79,3 proc. na chińskie rowery elektryczne, aby chronić europejski rynek przed tanim chińskim eksportem. Zdaniem europejskich producentów korzysta on z nieuczciwych dotacji.

– Decyzja Unii Europejskiej nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji rynkowej chińskiej branży rowerów elektrycznych. Wyraźnie narusza również reguły Światowej Organizacji Handlu – powiedział rzecznik chińskiego resortu handlu na rutynowej cotygodniowej konferencji prasowej w Pekinie.

Zobacz także

– Chiny podejmą konieczne środki i będą stanowczo bronić prawowitych interesów chińskich firm – dodał Gao.

Taryfy na rowery elektryczne to kolejny z serii środków podejmowanych przez UE wobec produktów chińskich. Wcześniejsze dotyczyły m.in. paneli słonecznych i stali.

Komisja Europejska uznała, że import rowerów elektrycznych z Chin do UE wzrósł w okresie od 2014 roku do września 2017 roku ponad trzykrotnie. Ich udział w rynku wzrósł do 35 proc., a ich średnia cena spadła o 11 proc.

Europejski Związek Producentów Rowerów (EBMA) wyraził zadowolenie z decyzji UE i ocenił, że ochroni ona 800 małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających łącznie 90 tys. osób. Ostrzegł jednak przy tym, że chińskie rowery elektryczne trafiają już do Europy poprzez kraje trzecie, gdzie są przepakowywane.

Rynek sprzedaży rowerów elektrycznych rośnie w szybkim tempie. Szacunki z ubiegłego roku mówiły o sprzedaży w Polsce ponad 60 tys. sztuk, czyli czterokrotnie więcej niż w 2017 roku. Według „Rzeczpospolitej” przychody roczne na rynku rowerów to 1 mld zł, ale tylko niewielka część to sprzedaż jednośladów elektrycznych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD