Zamknij

Rower służbowy, czyli co przedsiębiorcy mogą wliczyć w koszty

22.07.2020 14:33
Rower jest kosztem podtakowym
fot. ESB Professional/shutterstock (ilustracyjne)

Nie tylko samochody, drukarki i elektronika stanowią koszty uzyskania przychodu. Prowadzący swój biznes mają wiele możliwości odliczeń.

Kosztem uzyskania przychodu – jak sama nazwa wskazuje – jest niemalże każdy wydatek, który został poniesiony przez przedsiębiorcę w celu uzyskania przychodu lub utrzymania źródła przychodu.

Tym samym osoby prowadzące swój biznes mogą wliczyć w koszty paliwo, zakup komputera, drukarki, czy samochodu. Lista wydatków nie jest zamknięta, a z najnowszej interpretacji skarbówki wynika, że w koszty można wliczyć nawet rower.

Rower też może być kosztem podatkowym

Przedsiębiorcy mogą rozliczyć w kosztach podatkowych zakup roweru – wynika z interpretacji, do której dotarła „Rzeczpospolita”. Gazeta podaje przykład firmy, która kupiła rower za 2700 złotych by pracownicy mogli dojeżdżać do klientów jednośladem. Skarbówka potwierdziła, że jeśli wykorzystywanie roweru ma związek z prowadzonym biznesem, to jego zakup czy koszty przeglądu będzie można rozliczyć.

Zobacz także

Jak czytamy w dzienniku, kosztem podatkowym mogą być nawet wrotki lub hulajnoga, jeśli ich użycie związane jest z prowadzeniem działalności. Skarbówka wydała pozytywne dla przedsiębiorców interpretacje w sprawie np. informatyka, który zabierał wrotki do samochodu, a później wykorzystywał je do poruszania się po mieście. Agent ubezpieczeniowy pytał z kolei o hulajnogę, którą fiskus także uznał za koszt podatkowy.

Zobacz także

Jak komentuje Monika Brzostowska, doradca podatkowy w kancelarii KiB w wypowiedzi dla dziennika, przedsiębiorca sam decyduje, jaki środek wliczy w koszty. Warunkiem jest związek poniesionego wydatki z prowadzeniem działalności gospodarczej.

- Przepisy nie wymagają ewidencjonowania poszczególnych przejazdów czy sporządzania dodatkowych dowodów księgowych potwierdzających, że rower jest wykorzystywany w celach firmowych. Do zaksięgowania wydatków w kosztach PIT/CIT wystarczy faktura dokumentująca zakup czy usługę serwisową. Dla urzędników nie powinna mieć też znaczenia cena roweru. Przepisy nie wprowadzają ograniczeń kwotowych w rozliczaniu kosztów, takich jak przy droższych samochodach – komentuje ekspertka.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”