Zamknij

Czy to dobry czas na zakup mieszkania? Coraz więcej wniosków o kredyty

07.10.2019 10:43
Rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe
fot. Shutterstock/Roman Samborskyi (ilustracyjne)

Popyt na kredyty mieszkaniowe jest o 16 procent większy niż rok wcześniej. Potencjalny kredytobiorca wnioskuje średnio o prawie 300 tysięcy na zakup nieruchomości.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

We wrześniu tego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,8 tysięcy klientów – informuje Biuro Informacji Kredytowej. Rok temu o tej porze było ich o prawie 4 tysiące mniej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu 2019 roku wyniosła 278,3 tysięcy złotych.

Nadal utrzymuje się wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym. W dziewięciu miesiącach 2019 roku łącznie 346,26 tysięcy osób wnioskowało o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 18,8 tysięcy, czyli o 5,7 procent.

– mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Wysoki popyt na kredyty mieszkaniowe utrzymuje się pomimo stałego wzrostu cen nieruchomości. Jak wynika z ostatniego raportu Narodowego Banku Polskiego, wysoki popyt spowodowany był wzrostem wynagrodzeń i stosunkowo niskimi stopami procentowymi.

Zobacz także

Autorzy raportu są jednak zdania, że nie mamy do czynienia z boomem kredytowym. NBP wskazało także, że wzrost cen mieszkań „jest typowy dla cyklu” i nie ma powodu do obaw o załamanie na rynku nieruchomości.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP