Zamknij

Rosnące ceny powodem do zadowolenia? Minister finansów odpowiada

13.09.2021 10:52
Minister finansów o inflacji
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Czy rosnące ceny to powód do zadowolenia? Zdaniem szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego wysoka inflacja jest naturalnym czynnikiem towarzyszącym walce z koronakryzysem.

Inflacja sięgnęła najwyższego od ponad dekady poziomu. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że ceny w sierpniu 2021 roku w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 5,4 proc.

Z czego wynika wzrost ten i jak długo się utrzyma? Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego sytuacja jest lepsza, niż w przypadku deflacji. Rosnące ceny są bowiem sygnałem, że gospodarka wychodzi z koronakryzysu.

„Cieszę się, że nie mamy deflacji”

Inflacja z miesiąca na miesiąc bije rekordy. Już z danych za lipiec można było odczytać rekordowy wzrost rok do roku, który wyniósł 5 proc. Wrześniowe dane za sierpień ponownie zaskoczyły.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,4 proc. W porównaniu z lipcem zaś wzrosły o 0,2 proc. Minister finansów Tadeusz Kościński pytany przez „Super Express” o to, czy drożyzna to powód do zadowolenia odparł, że mogło być gorzej.

Zdaniem szafa resortu finansów drożyzna to znak, że gospodarka wychodzi z kryzysu. Większe niebezpieczeństwo niosłaby za sobą deflacja, czyli spadek cen w gospodarce.  

- Cieszę się, że nie mamy deflacji. Gdybyśmy ją mieli w momencie wychodzenia z recesji, byłoby to bardzo niebezpieczne i groziło wpadnięciem w wieloletnią stagnację. Oczywiście, bacznie się wskaźnikowi inflacji przyglądamy – mówił Tadeusz Kościński.

Są różne czynniki podwyższające ceny. Jesteśmy w takim momencie, że po okresie zamknięcia w domach, wydajemy dużo pieniędzy. Popyt jest więc bardzo duży i niekoniecznie nadąża za nim podaż. To jeden z czynników wpływających na większą inflację 

Tadeusz Kościński

Minister finansów pytany o to, kiedy ceny zaczną spadać, zasugerował, że najgorsze już za nami. - Wydaje się, że w następnych miesiącach inflacja będzie spadać – podsumował Tadeusz Kościński.

RadioZET.pl/Super Express