Zamknij

Ceny mieszkań będą szły w górę

Olga Papiernik
17.03.2018 11:33
budowa
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

- Rosną wszystkie koszty związane z inwestycjami deweloperskimi, nie tylko materiałów budowlanych -  powiedział PAP Karol Kępka z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dodał, że te wzrosty przełożą się na ceny mieszkań.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Zauważamy w ostatnim czasie nie tylko wzrost cen materiałów budowlanych, ale ogólnie wszystkich kosztów związanych z realizacją inwestycji deweloperskich - powiedział Kępka. - Wynika to z szeregu czynników. Pierwszy z nich to niezwykle dynamiczny wzrost branży - dodał.

Zdaniem PZFD kolejnym czynnikiem "są coraz większe problemy związane z pozyskiwaniem pracowników budów". - Słyszymy już o tym, że pomimo dużej liczby pracujących imigrantów, nadal brakuje bardzo dużej liczby robotników - podał Kępka. - Są to czynniki, które muszą być uwzględniane przez inwestorów na etapie planowania inwestycji i znajdą odzwierciedlenie w cenach mieszkań - podsumował przedstawiciel PZFD.

Jak mówił w połowie lutego br. dyrektor PZFD Konrad Płochocki, - rynek mieszkaniowy był w ubiegłym roku w Polsce niezwykle konkurencyjny, czego dowodem jest nieznaczny wzrost cen, przy jednoczesnym wyraźnym wzroście liczby sprzedanych lokali. Polska notuje jeden z najniższych wzrostów cen nieruchomości w Unii Europejskiej, na poziomie 4 proc. - powiedział Płochocki.

Dyrektor zauważył, że w 2018 roku ceny gruntów oraz kosztów wykonawstwa mieszkań będą rosły - pomimo jednoczesnego spadku marż deweloperów.

Polskie Składy Budowlane poddały analizie ceny materiałów dla budownictwa. "W porównaniu w okresie styczeń-luty 2018 r. do analogicznego okresu 2017 r. ceny wzrosły w 19 grupach asortymentowych. Rekordowo zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 31,9 proc.".

Według danych GUS w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 94 tys. 483 mieszkań, tj. więcej o 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 6 proc. Deweloperzy w okresie dwunastu miesięcy 2017 r. oddali do użytkowania 89 tys. 817 mieszkań.

PAP/Mariusz Polit/OP