Zamknij

Rosną szanse na wielkie inwestycje w energetyce: powstaje polski rynek mocy

Olga Papiernik
16.02.2018 21:46
Rosną szanse na wielkie inwestycje w energetyce: powstaje polski rynek mocy
fot. Arkadiusz Ziolek/ East News

Wielomiliardowe inwestycje w energetyce są dziś bardziej niż realne. Rynek Mocy wszedł w kolejną fazę organizacji. Dobra wiadomość? Komisja Europejska zaakceptowała polskie rozwiązania!

Czekamy jeszcze na uzasadnienie tej decyzji, bo z niego może wynikać konieczność zastosowania pewnych zmian. Jednak trudno się też spodziewać, by były one istotne -  mówi w rozmowie z MarketNews24 Aleksander Galos, Partner, Szef Praktyki Energetyka, Surowce Naturalne i Przemysł Chemiczny w firmie prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).

Zakończyły się też konsultacje dotyczące regulaminu Rynku Mocy oraz Umowy mocowej. Polskie Sieci Energetyczne (PSE) zebrały zapewne wiele opinii.

Najciekawsze mogą być uwagi zgłoszone przez banki i instytucje finansowe - ocenia mec. Aleksander Galos. -Opiniują one jak dalece Umowa Mocowa będzie wiarygodnym gwarantem spłaty ewentualnych kredytów i pożyczek. PSE ma jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby wprowadzić ewentualne korekty. W ciągu półtora miesiąca proces tworzenia regulacji prawnych powinien być zostanie zakończony. I wtedy rozpocznie się kolejna faza tworzenia rynku, a będzie to certyfikowanie wytwórców i przygotowanie do aukcji mocy, które są planowane na koniec tego roku - konkluduje mecenas Galos.

Rynek mocy to potencjalnie bardzo duże inwestycje, które czekają na realizację. Przykładem jest elektrownia na węgiel kamienny w Ostrołęce, gdzie koszt tylko tej jednej inwestycji szacowany jest na 6  mld złotych, choć kwota ta może być nawet większa - mówi ekspert z KZP.

MarketNews24/OP