Zamknij

O jedno jajko mniej. Tak w Rosji walczy się z podwyżkami cen

Piotr Drabik
16.01.2019 11:59
Rosja. Zniknięto jedno jajko w opakowaniach. Tak Putin walcz z inflacją
fot. schoolptor/Twitter

Sprzedawcy jajek w Rosji postanowili w kreatywny sposób obejść podwyżki. Na półkach pojawiły się mniejsze opakowania z jajkami – po 9, a nie 10, jak do tej pory. To spotkało się z falą żartów w internecie na temat prezydenta Rosji Władimira Putina.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała rosyjska sekcja BBC News, według Rosstat w ciągu roku ceny jaj w Rosji wzrosły o 26 proc. W pierwszych dniach stycznia w internecie pojawiły się zdjęcia mniejszych niż dotychczas opakowań z jajkami. Teraz znajduje się w nich 9, a nie 10 kurzych jaj.

Korespondent BBC odnalazł podobne opakowanie w supermarkecie Spar w Sankt Petersburgu. Za opakowanie z 9 jajami z fermy w Udmurcji w zachodniej Rosji trzeba zapłacić 64,59 rubla (w przeliczeniu około 3,6 zł). 

Zobacz także

W rosyjskim internecie pojawiło się wiele żartów na temat zniknięcia jajka, którego zabrakło w nowym opakowaniach. „Putin zastał Rosję z 10 jajkami, a zostawił z 9”, „W opakowaniu 9 jajek, to Putin jedno ukradł” i „w sklepie w ogóle nie ma jajek, to ZSRR wrócił” – to tylko niektóre z komentarzy. 

Okazuje się, że nie tylko producenci jajek postanowili ratować się przed inflacją, zmniejszając opakowania. Jak wyliczyło BBC, w rosyjskich sklepach można kupić mniejsze kartony z mlekiem (950 ml zamiast litrowego), sokiem owocowym (0,485 zamiast pół litra), słoiki z majonezem (400 mln zamiast 450 ml), a nawet puszki z piwem (450 mln zamiast pół litra).

W ten sposób producenci chcą ukryć podwyżki cen. Poza jajkiem na przykład o 28 proc. więcej trzeba w Rosji płacić za cukier. 

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC News/Biełsat/PTD