Zamknij

Władimir Putin nadal korzysta z systemu Windows XP. Dlaczego?

17.12.2019 18:48
Rosja. Władimir Putin nadal korzysta z systemu Windows XP. Dlaczego?
fot. Kremlin.ru/PD

Prezydent Rosji Władymir Putin nadal korzysta na służbowym komputerze z systemu operacyjnego Windows XP - podał rosyjski portal Open Media. Jego podstawowa wersja nie jest wspierana przez Microsoft od ponad pięciu lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dowodem na to, że prezydent Federacji Rosyjskiej nadal korzysta z przestarzałej wersji systemu operacyjnego na komputery osobiste, są zdjęcia z oficjalnej strony Kremla.

Na fotografiach opublikowanych na przykład pod koniec listopada tego roku widać na biurku Putina włączony monitor, na którym jest pulpit charakterystyczny dla Windows XP.

Zobacz także

Prezydent Rosji takie komputery ma w swoim biurze na Kremlu oraz w rezydencji Nowo-Ogarjowo na zachód od Moskwy. Wyraźnie widać, że na tapecie Putin ma ustawione zdjęcie Kremla. 

Putin nadal korzysta z Windows XP
fot. Kremlin.ru

Rosyjskie media podkreśliły, że system operacyjny Windows XP amerykańskiej firmy Microsoft nie jest oficjalnie wspierany technicznie od 2014 roku. Swoją premierą miał prawie 19 lat temu. 

Mimo to Microsoft czasami wypuszcza aktualizacje dotyczące podstawowego bezpieczeństwa systemu przed hakerami na wybrane wersje Windows XP. Czy to konieczne? Według portalu Statcounter.com, 1,29 proc. komputerów na całym świecie nadal korzysta z przestarzałego systemu.

Zobacz także

Putin nie ma nawet smartfona

Zdaniem Michaiła Klimarewa z rosyjskiej organizacji pozarządowej Internet Protection Society (OZI), Putin jest zmuszony korzystać z komputerów z Windows XP z powodów bezpieczeństwa. Najprawdopodobniej nowsze wersje systemów Microsoft nie przeszły pozytywnej weryfikacji Federalnej Służby ds. Technicznej Kontroli Eksportu (FSTEK).

Komputery z najnowszym systemem Windows 10 w rosyjskich służbach dopuszczone są tylko do korzystania z informacji, które nie są objęte tajemnicą państwową. Z tego właśnie powodu na biurku Putina nadal działa komputer oparty o prawie 20-letni system operacyjny.

Open Media przypomniało nieufność rosyjskiego prezydenta do najnowszych technologi.

Władymir Putin wielokrotnie podkreślał , że praktycznie nie korzysta z internetu. Z kolei w lutym 2018 roku oświadczył, że nie ma smartfona.

Zobacz także

RadioZET.pl/Open Media/The Moscow Times