Zamknij

Facebook usunął konta należące do rosyjskich mediów; Rosja żąda wyjaśnień

Olga Papiernik
06.04.2018 14:39
facebook
fot. east news

Roskomnadzor w piątek zażądał wyjaśnień od Facebooka w sprawie usunięcia kont należących do rosyjskich mediów - poinformowała agencja Reutera. Rosyjski regulator zarzuca koncernowi m.in. utrudnianie rosyjskojęzycznym internautom dostępu do informacji.

Jak ocenia Roskomnadzor, państwowy regulator mediów elektronicznych, "działania Facebooka to kontynuacja nieprzychylnego nastawienia serwisu względem rosyjskich użytkowników".

Regulator nie sprecyzował, o jakie rosyjskie media chodzi, gdy mowa o usuniętych z Facebooka kontach. Roskomnadzor zaznaczył jednak, że chce uzyskać od koncernu Marka Zuckerberga wyjaśnienia w tej kwestii.

Zobacz także

W czwartek rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że usunięcie przez Facebooka kont rosyjskich mediów, to "akt wrogości ocierający się o cenzurę". Zapowiedział, że Kreml "uważnie śledzi tę sprawę" i jest mu "bardzo przykro z tego powodu".

W ostatnich dniach Facebook informował, że usunął ze swojej platformy kolejne 70 kont, powiązanych z działającą na rzecz Kremla petersburską "farmą trolli" , znaną jako Internet Research Agency (IRA). Konta obsługiwały 183 strony na Facebooku, które zamieszczały w serwisie treści propagandowe, często popularyzowane za pomocą sponsorowanej i kierowanej do specjalnie sprofilowanych grup użytkowników reklamy.

Działania koncernu mają związek z zaangażowaniem Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, przed którymi IRA prowadziła na Facebooku operacje dezinformacyjne - m.in. za pomocą profilowanej reklamy używanej do promocji emocjonalnych politycznych przekazów, ukierunkowanych na wzmacnianie podziałów w społeczeństwie. Facebook zdecydował też o usunięciu 65 kont na należącym do koncernu portalu Instagram.

Zobacz także

PAP/OP