Zamknij

Rosja zablokuje komunikator Telegram, bo nie umożliwił dostępu do treści rozmów?

Olga Papiernik
06.04.2018 13:21
telegram
fot. Sputnik/EAST NEWS

Rosyjski państwowy regulator Roskomnadzor zwrócił się do sądu z wnioskiem o zablokowanie komunikatora Telegram w związku z faktem, iż nie przekazał on Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB) kluczy kryptograficznych, które umożliwiają dostęp do treści rozmów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Informację tę podały w piątek służby prasowe Roskomnadzoru.

W komunikacie regulator podał, że wniosek do sądu w Moskwie dotyczy "ograniczenia dostępu na terytorium Rosji do zasobów informacyjnych" Telegramu, który jest "organizatorem rozpowszechniania informacji w sieci Internet". Żądanie ograniczenia dostępu jest związane z niedopełnieniem przez firmę Telegram Messenger Limited Liability Parnership obowiązków, jakie na owych "organizatorów rozpowszechniania informacji" nakłada ustawa o informacji i technologiach informatycznych.

Telegram z karą finansową

Twórcy aplikacji Telegram, oferującej usługę szyfrowanej komunikacji, przegrali apelację przeciwko Federalnej Służbie Bezpieczeństwa przed rosyjskim Sądem Najwyższym. O ujawnienie kluczy, które wykorzystywane są do szyfrowania komunikacji prowadzonej za pośrednictwem aplikacji, FSB zwróciła się w zeszłym roku. Telegram odmówił, w związku z czym na firmę nałożono karę w wysokości 14 tys. dolarów.

Twórcy komunikatora argumentowali, że przekazanie kluczy jest niemożliwe ze względów technicznych, a także, że żądania FSB są sprzeczne z zasadą prywatności i poufności oferowaną przez Telegram.

Telegram w Rosji ma obecnie 9,5 mln użytkowników.

PAP/Anna Wróbel/OP