Zamknij

Ropa zakończy kolejny tydzień spadkiem notowań

Zbigniew Grzegorzewski
09.03.2018 09:34
Ropa zakończy kolejny tydzień spadkiem notowań
fot. East News/Piotr Kamionka

Ropa w USA zakończy kolejny tydzień spadkiem notowań. Na rynkach nie ma sprzyjających warunków, oceniają maklerzy. W piątek baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,49 USD, po zwyżce o 37 centów.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 0,2 proc. do 63,75 USD za baryłkę.
W USA rosną zapasy ropy i jej produkcja. Zapasy surowca w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,41 mln baryłek, czyli 0,6 proc., do 425,9 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). Produkcja ropy wzrosła zaś w USA w ub. tygodniu o 86.000 baryłek dziennie i wyniosła 10,369 mln baryłek dziennie - to najwyższy jej poziom od 1983 r.
Tymczasem prezydent USA Donald Trump wprowadził w czwartek cła na stal i aluminium. Cła wyniosą: 25 proc. na stal i 10 proc. na aluminium. Prezydent dodał, że Waszyngton będzie musiał wykazać się "elastycznością i współpracą z przyjaznymi krajami".
Trump wyjaśnił, że dopóki trwają negocjacje z Kanadą i Meksykiem w sprawie układu NAFTA, kraje te będą wyłączone z programu taryf.
Wyższe cła mogą wpłynąć na podwyższenie kosztów budowy nowych naftociągów i innych instalacji związanych z branżą naftową.
W tym tygodniu ropna na NYMEX staniała o 1,04 USD, czyli 1,7 proc. (PAP Biznes)