Zamknij

Polska importuje ropę naftową głównie z Rosji

21.09.2019 11:21
Ropa naftowa. Polska importuje ją głównie z Rosji
fot. Leonid Ikan/Shutterstock (ilustracyjne)

Najwięcej ropy naftowej wciąż kupujemy z Rosji. W pierwszej połowie 2019 roku 63 proc. importu ropy do Polski pochodziło z Rosji, drugim największym dostawcą była Arabia Saudyjska z 15 proc. udziałem - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według opracowania PIE, na zdominowanym przez Rosję polskim rynku dostaw ropy Arabia Saudyjska odgrywa od niedawna duże znaczenie.

Choć jeszcze do 1996 roku 100 proc. importowanej do Polski ropy naftowej pochodziło z Rosji, to od kilku lat rośnie udział innych dostawców - wskazali analitycy.

Zobacz także

Jak podkreślają eksperci Instytutu, w pierwszej połowie tego roku 63 proc. importu ropy do Polski pochodziło z Rosji. "To znaczący spadek w odniesieniu do zeszłego roku, kiedy wartość ta wyniosła 77 proc., zaś w 2017 r. prawie 80 proc." - napisano w opracowaniu.

Skąd Polska bierze ropę naftową?
fot. PIE

Drugim największym dostawcą w ostatnich latach jest Arabia Saudyjska - zaznaczyli. Udział dostaw z tego kierunku w pierwszej połowie 2019 r. wyniósł 15 proc., w porównaniu z 8 proc. w 2018 roku.

Zwrócili uwagę, że nowym graczem jest też Nigeria - do czerwca 2019 roku udział importu ropy z tego kraju w Polsce to 7 proc. Blisko 5-procentowy udział w imporcie ropy do Polski ma też Wielka Brytania. Dywersyfikację w I połowie 2019 r. uzupełniają m.in. takie kraje, jak Kazachstan i Norwegia z udziałem po około 3 proc.

Zobacz także

PIE podkreśla istotne znaczenie stabilnych dostawców ropy do Polski. Chociaż krajowe złoża tego surowca są eksploatowane do dziś, to odgrywają podrzędną rolę stanowiąc jedynie 3 proc. całkowitego zapotrzebowania.

66 proc. krajowego wydobycia, jak przypomnieli, ma miejsce na Niżu Polskim, 27 proc. w obszarze polskiej strefy ekonomicznej Bałtyku, a pozostałe 7 proc. w Karpatach. W ubiegłym roku Polsce było udokumentowanych 86 złóż, z czego 64 są eksploatowane - podsumowali.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP