Zamknij

Ropa drożeje - na rynkach "przepychanki" informacji z USA i OPEC

Olga Papiernik
20.03.2018 09:01
usa
fot. East NEws

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 62,31 USD, po zwyżce o 25 centów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 21 centów do 66,28 USD za baryłkę.

We wtorek dane o zapasach paliw w USA poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę oficjalny raport przedstawi Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 3,4 mln baryłek.

Już teraz zapasy ropy w USA są na najwyższym poziomie od grudnia 2017 r.

Na dodatek amerykańscy producenci ropy z łupków uruchomili w ub. tygodniu nowe wiertnie - to już 7. tydzień wzrostu liczby nowych wiertni w USA w ciągu ostatnich 8 tygodni. Obecnie pompują one na rynek rekordowe ilości ropy.

- Produkcja ropy z łupków w USA ogranicza mocniejszy wzrost cen surowca - ocenia Satoru Yoshida, analityk rynku surowców w Rakuten Securities Inc. w Tokio.

Rynek ropy jest jednak dość stabilny. Nawet jeśli ceny surowca spadają z różnych powodów, to szybko się odbijają - dodaje.

Tymczasem kraje OPEC i jego sojusznicy, w tym Rosja, są rekordowo "zgodni" w realizacji przyjętych ograniczeń w dostawach ropy, a w lutym ta zgodność wynosiła 138 procent. W 12 krajach OPEC ta zgodność wynosiła 142 proc., a w tych spoza kartelu 13 proc. - podają anonimowe źródła związane z Połączonym Komitetem Technicznym, który wylicza te dane.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 28 centów, czyli 0,5 proc., do 62,06 USD za baryłkę.

Miedź w Londynie traci wartość - na rynku słaby sentyment po wyprzedaży akcji

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na wyprzedaż, jaka przetoczyła się przez giełdy akcji w poniedziałek w Europie i USA. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych tanieje o 0,2 proc. i jest wyceniana po 6.839,50 USD za tonę - podają maklerzy.

"Metale rozpoczęły nowy tydzień handlu z negatywnym wydźwiękiem" - napisali analitycy Commerzbanku w nocie.

Indeksy giełd w Europie i w USA pospadały w poniedziałek po ponad 1 proc. Inwestorzy nie byli skłonni na początku tygodnia do podejmowania ryzyka - nastroje studziły problemy polityczne prezydenta USA Donalda Trumpa i oczekiwania na środową decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej tego banku centralnego.

W poniedziałek miedź na LME staniała o 34 USD do 6.854,00 USD za tonę.

PAP Biznes/OP

pitformat_billboard_750x100_v1