Zamknij

Rolnicy idą na wojnę z rządem. Zablokują cały kraj. Gdzie i kiedy?

18.08.2021 16:18
protest AGROunii
fot. Mateusz Grochocki/East News

AGROunia zapowiedziała dróg w kilku województwach. Rolnicy domagają się rozmów dwustronnych z rządem i rozwiązania problemu afrykańskiego pomoru świń. Premier Morawiecki chęci do spotkania nie wykazuje, polecił za to zajęcie się legalnymi, zgłoszonymi i zarejestrowanymi protestami szefowi MSWiA.

Rolnicy mają coraz mniej cierpliwości dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. AGROunia coraz śmielej sięga po problematyczne dla obozu rządzącego środki protestu. Lider formującej się partii Michał Kołodziejczak zapowiedział, że jeśli rząd nie przystąpi do rozmów w sprawie naprawy polskiego rolnictwa, w całym kraju pojawią się blokady dróg.

Michał Kołodziejczak na konferencji przed Sejmem przypomniał, że reakcją premiera Morawickiego na legalny i zgłoszony protest była chęć wysłania policji i zlecenie szefowi MSWiA „zdecydowanej reakcji”. AGROunia zapowiedziała, że jeśli do 20 sierpnia 2021 nie dojdzie do rozmów dwustronnych o sytuacji rolników, to oni zaprezentują w Polsce swoją „zdecydowaną reakcję”.

AGROunia zapowiedziała blokowanie dróg. Żąda rozmów z rządem o problemach rolnictwa

Rolnicy czują się coraz bardziej rozdrażnieni działaniami premiera, który nie tylko nie chce z nim rozmawiać, lecz także w oficjalnych wystąpieniach pokazuje nierzeczywisty zdaniem AGROunii obraz wsi.

Symbolem tego ma być wypożyczanie maszyn rolniczych, które posłużyły jako tło do wystąpienia Morawieckiego. Premier zachwalał park maszynowy dostarczony przez zewnętrzne przedsiębiorstwo, gdyż maszyny posiadane przez właściciela gospodarstwa zostały uznane za przestarzałe i niemedialne.

AGROunia zarzuca premierowi uciekanie przed rozmową i odpowiedzialnością za problemy, jakie rolnicy mają z powodu epidemii afrykańskiego pomoru świń. Hodowcy nie mogą sprzedawać zwierząt, tracąc na tym całe majątki. Michał Kołodziejczak przedstwił sytuację w obrazowy sposób.

Premier jak turysta jeździ po kraju i odwiedza kolejne gospodarstwa, a rolnicy szukają stryczka. Na drodze stoją rolnicy, którzy przez 60 dni nie mogą w normalny sposób sprzedać swoich świń. Potężna epidemia ASF dziesiątkuje gospodarstwa będące ważnym elementem łańcucha produkcji żywności. Dziś wielu rolników jest tak załamanych, że nie wierzy, że rząd może cokolwiek dobrego zrobić.

Michał Kołodziejczak

AGROunia ma przygotowany plan pomocy dla rolników. Rząd nie jest nim zainteresowany, co tylko eskaluje emocje. Kołodziejczak zapowiedział, że jeśli nie dojdzie do rozmów, 21 przygotowanych postulatów zostanie przedstawionych podczas zaplanowanych w całym kraju blokad dróg.

Wszystkie one mają być wcześniej zgłoszone, zatwierdzone i legalne. AGROunia daje w ten sposób do zrozumienia, że wszelkie próby zakłócania protestu przez policję będą łamaniem prawa.

Blokady mają trwać od kilku do nawet 48 godzin. Wstępnie zapowiedziano jest w tych miejscach:

  • województwo kujawsko-pomorskie - droga krajowa nr 5
  • województwo lubelskie - droga krajowa nr 19 (Radzyń Podlaski) oraz droga krajowa nr 76 (Wólka Zastawska)
  • województwo małopolskie - droga krajowa nr 79 (Wawrzeńczyce) + plan na kolejne dwie blokady (bez wskazanych miejsc)
  • województwo wielkopolskie - droga krajowa nr 11 (nowe miasto nad Wartą i Ostrów Wielkopolski)
  • województwo mazowieckie - Kozietuły
  • województwo podkarpackie - droga krajowa nr 79 (Rzeszów)
  • województwo łódzkie - droga krajowa nr 12 (okolice Srocka)
  • województwo warmińsko-mazurskie - droga krajowa nr 15 (okolice Sampławy i Lubawy)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że we wrześniu 2021 roku rząd zaprezentuje odrębny Polski Ład, stworzony z myślą o rolnictwie.

RadioZET.pl/Business Insider Polska