Zamknij

Roksana Węgiel przepytała prezesa NBP. Glapiński mówił o rezerwach złota

05.06.2019 12:33
Roksana Węgiel rozmawiała z prezesem NBP Adamem Glapińskim o rezerwach złota
fot. Narodowy Bank Polski/YouTube

Z okazji Dnia Dziecka Narodowy Bank Polski opublikował wywiad, jaki z prezesem Adamem Glapińskim przeprowadziła młoda piosenkarka Roksana Węgiel. W rozmowie szef banku centralnego ujawnił, dlaczego zapadła decyzja o zakupie 25 ton złota. Do tej pory NBP nie komentował tej decyzji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Roksana Węgiel, która w ubiegłym roku wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, pojawiła się w filmie opublikowanym przez NBP z okazji Dnia Dziecka.

Występuje w nim prezes banku Centralnego Adam Glapiński, który był przepytywany przez dzieci o różne sprawy dotyczące działalności NBP. 

– Przed chwilą wróciłam z Centrum Pieniądza (NBP – przyp. red.) i trzymałam sztabkę złota w rękach i była naprawdę mega ciężka. Ale tak zaczęłam się zastanawiać, po co w ogóle bank trzyma złoto? – zapytała 14-letnia piosenkarka.

Zobacz także

Glapiński: Polacy oczekiwali zakupu złota

Prezes NBP odpowiedział, że cenny kruszec jest gwarancją stabilności i łatwo wymienialnym nośnikiem wartości. 

– Każdy bank przechowuje ileś tam ton złota, w naszym wypadku to jest 110 ton w tej chwili – dodał prezes NBP. Podana przez Glapińskiego w wywiadzie wartość stoi w sprzeczności z danymi banku centralnego, który pod koniec 2018 roku posiadał 128,6 ton złota. 

Dwanaście miesięcy wcześniej posiadał 103 tony cennego kruszcu. Oznacza to, że pomiędzy 2017 i 2018 rokiem NBP nabył około 25 ton złota. To była pierwsza taka decyzja w tym stuleciu. Kierowana przez Glapińskiego instytucja konsekwentnie nie komentowała tej decyzji.

W październiku ubiegłego roku prezes NBP tylko krótko powiedział: „Raz w roku mają państwo dobrą informację zbiorczą na temat tego, jak wygląda struktura naszych rezerw. Zarząd podjął jakieś decyzje i trochę tę strukturę zmieniamy, nie tylko w tym zakresie, co jest normalne i różne kraje stosownie do swoich potrzeb to robią”.

Znacznie więcej powiedział za to Roksanie Węgiel w okolicznościowym nagraniu.

– Mamy w tej chwili poważny zasób złota, wystarczający według standardów międzynarodowych. W ostatnim czasie go zwiększyliśmy. W zeszłym roku kupiliśmy jeszcze 25 ton złota, zgodnie z tym, czego oczekiwali Polacy. Powszechnie wyrażano opinie, że powinniśmy go mieć więcej. No więc kupiliśmy go więcej – powiedział Glapiński.

Zobacz także

Do czego NBP potrzebuje zasobów złota?

– Jak ktoś zawiera z nami poważne transakcje, to widzi, że my mamy w razie czego takie wartości do regulowania. W trudnym sytuacjach kryzysu czy nie daj Boże wojny, złoto jest podstawowym nośnikiem wartości, nie podlega żadnemu zakwestionowaniu – tłumaczył Glapiński 14-letniej piosenkarce. 

Według danych Światowej Rady Złota w pierwszym kwartale 2019 roku Polska posiadała 128,6 ton złota. Dla porównania – USA posiadają 8133 tony, Rosja 2168 ton, a Chiny 1885 ton. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl