Zamknij

Nowe 500 plus. ZUS poinformuje o wypłatach e-mailem

14.01.2022 15:30
Wnioski o nowe 500 plus
fot. MONKPRESS/East News

Beneficjenci Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego dowiedzą się o przekazaniu im nowego 500 plus dzięki PUE ZUS lub mailem – poinformował urząd.

Polski Ład w zakresie nowych świadczeń już obowiązuje. Pieniądze w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego przysługują na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Jak szacuje resort rodziny, tylko w 2022 roku z tego wsparcia będzie mogło skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odpowiedzialny za wypłatę nowych świadczeń, wyjaśnia, jak wnioskodawcy mogą starać się o świadczenie.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wyśle e-maila z odpowiedzią

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można pobierać przez dwa lata w formie dodatkowego 500 plus, lub przez rok w kwocie 1000 zł miesięcznie. Z danych ZUS wynika, że Polacy wolą ten drugi sposób wypłaty.

Jak czytamy w ostatnim komunikacie, po złożeniu wniosku o nowe świadczenie,  potencjalny beneficjent zostanie poinformowany o przyjęciu lub odrzuceniu dokumentów.

Informację o przyznaniu środków w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego uprawniona osoba, która złożyła wniosek, otrzyma na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a także e-mailem na adres podany we wniosku 

rzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Wniosek o RKO do ZUS można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej, a pieniądze będą wypłacane na konto bankowe.

Co zrobić w przypadku błędnie wypełnionych wniosków? ZUS ma 14 dni na poinformowanie potencjalnych beneficjentów o konieczności poprawy wniosku. Jeśli wymagane dokumenty nie zostaną złożone, Zakład wezwie do ich dostarczenia i wyznaczy na to termin od 14 do 30 dni. Wiadomość o tym, że należy poprawić lub uzupełnić wniosek osoba uprawniona otrzyma też na adres mailowy oraz numer telefonu podany we wniosku.

- Jeśli ZUS przyzna rodzinny kapitał opiekuńczy nie będzie wydawał decyzji. Informację w tej sprawie każdy uprawniony otrzyma na swój profil na PUE ZUS a także mailem na adres, który poda we wniosku - poinformował Żebrowski.

Co ważne, jeśli dokumenty nie zostaną poprawione lub uzupełnione w wyznaczonym terminie, ZUS nie rozpatrzy wniosku.

RadioZET.pl/PAP