Zamknij

Program 500 plus zachęca kobiety do podjęcia pracy? Zaskakujące wyniki badania GUS

Piotr Drabik
02.01.2019 12:26
Rodzina 500 plus. Według GUS świadczenie zachęca kobiety do pracy
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Niepodziewane wyniki badania Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z niego, że rządowy program Rodzina 500 zachęcił beneficjentów do podjęcia pracy. Dotyczy to głównie kobiet. Takie wnioski stoją w sprzeczności z dotychczasowymi sondażami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak czytamy w środowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej", GUS zapytał Polaków o wpływ 500 plus na ich życie zawodowe przy okazji cyklicznego badania aktywności ekonomicznej BAEL. Jak podkreślono w artykule, wyniki badań są jednoznaczne - dla większości z tych, na których świadczenie na dziecko miało wpływ, zadziałało aktywizująco.

"GUS zapytał 300 tys. osób o to, jak fakt pobierania świadczenia na dzieci wpłynął na ich życie zawodowe. 76 tys. przyznało, że dzięki temu zaczęło pracę, a kolejne 75 tys. rozpoczęło poszukiwania. Z kolei tylko 33 tys. korzystających z dodatkowych pieniędzy zrezygnowało z zatrudnienia, a 34 tys. przestało go szukać" - napisał dziennik.

Zobacz także

Większość deklarujących poszukiwanie pracy to kobiety

"291 tys. osób zadeklarowało podjęcie działań w celu swojej dotychczasowej sytuacji na rynku prac; zdecydowanie więcej było wśród nich kobiet - 238 tys. - niż mężczyzn - 53 tys." - piszą cytowani przez "DGP" analitycy GUS, którzy są autorami opracowania.

Jak podkreślono w artykule, są to "wręcz sensacyjne wyniki".

"Przede wszystkim dlatego, że są sprzeczne ze wszystkimi publikowanymi do tej pory analizami, w których wskazywano na negatywny wpływ programu na sytuację na runku pracy. Wielu ekspertów mówiło wprost: świadczenie zniechęca do podejmowania zatrudnienia, dezaktywizuje przede wszystkim kobiety" - napisano.

Zobacz także

Polacy wydają więcej na żłobki

Dziennik podkreśla, że 500 plus spowodowało, że więcej Polaków było stać na pracę - mogli zapewnić opiekę nad dziećmi, gdy w Polsce wciąż brakuje oferty żłobkowej czy taniej opieki w domu nad dzieckiem do 3 roku życia.

Jak przypomina gazeta, prywatny żłobek to koszt rzędu 1 - 1,5 tys., liczba miejsc w państwowych placówkach jest zaś niewystarczająca.

"Niemal 400 tys. rodziców nie mogło korzystać z formalnych usług opiekuńczych, pomimo że chcieli i potrzebowali takich form opieki nad dziećmi. Aż 175 tys. osób (czyli 47 proc.) jako przyczynę tej sytuacji podało brak dostępności formalnych usług opiekuńczych, dla 72 tys. osób (czyli ok. 20 proc.) problemem był zbyt wysoki koszt oferowanych usług. Dla 40 tys. osób (tj. 10,8 proc) problemem był brak usług odpowiedniej jakości lub rodzaju. Pozostała część (85 tys.) osób wskazała inne powody związane z oferowanymi usługami opiekuńczymi" - napisano.

Gazeta dodała, że w "w 2010 roku aż 68 proc. nie korzystało z usług opiekuńczych, teraz jest to około 50 procent". 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD