Zamknij

Przedsiębiorcy przygotowują się na „blokadę schodów” 10 kwietnia

08.04.2021 12:10
Rocznica katastrofy smoleńskiej
fot. Katarzyna Pierzchala/East News

Przedsiębiorcy, którzy od ponad roku zmagają się z lockdownem, nie kryją rozczarowania kolejnymi decyzjami rządu. Obostrzenia zostały wydłużone, ale obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i tak się odbędą.

Lockdown nie przeszkodzi w organizacji obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jak zdradził szef KPRM Michał Dworczyk w rozmowie z TVP1, podobnie jak rok temu, w planie jest m.in. msza i uroczystości przy placu Piłsudskiego w Warszawie.

Rząd zapewnia, że obchodom tej rocznicy towarzyszył będzie reżim sanitarny. Przedsiębiorcy, którzy od ponad roku mierzą się z lockdownem, nazywają uroczystości związane z rocznicą katastrofy „prywatnym świętem Jarosława Kaczyńskiego”. Strajk Przedsiębiorców w ramach protestu zorganizuje tego dnia „narodową blokadę pomnika smoleńskiego”.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Przedsiębiorcy zablokują „schody Kaczyńskiego”

Strajk Przedsiębiorców zaplanował na 10 kwietnia szereg zgromadzeń wokół placu Piłsudskiego, a także blokadę pomnika smoleńskiego. Paweł Tanajno, lider Strajku Przedsiębiorców, zapewnił w mediach społecznościowych, że protest prowadzących działalność jest zarejestrowany i legalny.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne obchody rocznicy katastrofy sprzed 11 lat będą zakłócone przez dziesiątki, a być może i setki przedsiębiorców za barierkami otaczającymi plac Piłsudskiego w stolicy. W wydarzeniu na Facebooku, które odbędzie się pod hasłem „Narodowa blokada schodów Jarosława”, udział zadeklarowało prawie 500 osób.

"Jarek, zabrałeś nam wolność, my zabierzmy ci rocznicę. Narodowa blokada schodów Jarosława" - piszą organizatorzy.

Blokada schodów

Organizatorzy ze Strajku Przedsiębiorców piszą w mediach społecznościowych, że partia rządząca i Jarosław Kaczyński „zawłaszczyli Polskę, a obchody rocznic katastrofy uczynili prywatnymi obchodami”.

„Gazeta Wyborcza” pisze, że w ramach Strajku Przedsiębiorców w stołecznym ratuszu zarejestrowano osiem protestów tego dnia w okolicach pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską. Na miejscu mają zjawić się także przedsiębiorcy z Podhala, którzy – jak czytamy w dzienniku – mają wręczyć Jarosławowi Kaczyńskiemu "ciupagę hańby".

Zgodnie z zapowiedzią rządu, obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną wydłużone co najmniej do 18 kwietnia. Co to oznacza? W kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 mkw – także podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Dodatkowo na kolejne 2 tygodnie zamrożony został handel, branża beauty i sport. Zamknięte są także żłobki, przedszkola, hotele, siłownie czy restauracje (z wyłączeniem działalności na wynos).

RadioZET.pl