Zamknij

Waloryzacja składek w ZUS. Jak nowe dane wpłyną na wysokość emerytur?

14.05.2021 11:02
Roczna waloryzacja składek emerytalnych w ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

GUS opublikował dane dotyczące rocznej waloryzacji środków zgromadzonych na subkontach w ZUS. Jednocześnie resort rodziny zdradził, o ile urosną składki zgromadzane na powszechnych kontach. Jak dane urzędów wpłyną na wysokość emerytur?

Emerytury mogą wzrosnąć za sprawą wskaźnika rocznej waloryzacji środków na subkontach, który właśnie opublikował Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie resort rodziny i polityki społecznej opublikował dane o rocznej waloryzacji środków na kontach w ZUS.

W jaki sposób dane opublikowane przez GUS i MRiPS przekładają się na kwotę wypłacanych emerytom świadczeń? Zapytaliśmy eksperta emerytalnego.

Roczna waloryzacja kapitału na kontach w ZUS a wysokość emerytur

W świetle prawa każdy ubezpieczony może gromadzić kapitał z odłożonych składek emerytalnych na subkoncie w ZUS. Przyszli emeryci urodzeni po 1968 roku, a także ci, którzy należą do Otwartych Funduszy Emerytalnych, posiadają subkonto ZUS. Jest to część konta ubezpieczonego, w której w określonej części gromadzony jest kapitał składkowy. ZUS zapisuje na takim subkoncie informacje o zwaloryzowanej wysokości wpłaconych składek, kwocie środków przekazanych przez OFE i wysokości należnych i wpłaconych składek.

  • Przyszli emeryci, którzy składki odkładają wyłącznie na subkoncie, każdego miesiąca odnotują wpływ 7,3 proc. wartości składki emerytalnej. Pozostałe 12,22 proc. zasila konto ZUS.
  • Ci, którzy oszczędzają jeszcze w OFE 19,52 proc. składkę emerytalną, dzielą na trzy rachunki. 12,22 proc. wpada na konto ZUS, 2,92 proc. do OFE, zaś jedynie 4,38 proc. zasila subkonto

GUS ogłosił nowy wskaźnik rocznej waloryzacji składek na subkontach w ZUS, który wyniósł 105,23 proc.  Co to oznacza? Kapitał zgromadzony przez przyszłych emerytów w ZUS zwiększy się o 5,23 proc.  

roczna waloryzacja składek na subkontach

Resort rodziny i polityki społecznej podał jednocześnie, że roczna waloryzacja składek za 2020 rok wyniosła 5,41 proc.

roczna waloryzacja składek na kontach ZUS

Efekt? Zarówno kapitał na kontach w ZUS, jak i subkontach wzrośnie. Jak tłumaczy Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego roczna waloryzacja kapitału zgromadzonego na kontach i subkontach ma pośredni wpływ na wysokość przyszłych emerytur. Waloryzowany jest kapitał, który w przyszłości będzie przeliczony na emeryturę każdego ubezpieczonego. Sama wysokość zgromadzonego kapitału jest jednym z elementów wpływających na wysokość świadczenia.

Dzięki temu kapitał emerytalny jest zwiększany, oczywiście jest to zabieg bardziej teoretyczny niż praktyczny. ZUS waloryzuje środki, które są wpłacane, a nie faktycznie się znajdują w ZUS 

Oskar Sobolewski, Instytut Emerytalny

Ekspert wskazuje, że taka waloryzacja chroni zgromadzone środki przed skutkami inflacji. - Dzięki takiej waloryzacji środki nie tracą na wartości i pomimo inflacji ich wartość wzrasta, co powoduje, że w momencie przejścia na emeryturę mają one realną wartość. Jej wysokość była zgodna z przewidywaniami – ocenia ekspert.

RadioZET.pl