Zamknij

Robert Gwiazdowski. Komentator ekonomiczny wchodzi do polityki

Piotr Drabik
22.01.2019 12:51
Robert Gwiazdowski. Kim jest. Nowa partia Gwiazdowskiego. Program
fot. Robert Gwiazdowski/YouTube

Prawnik i komentator ekonomiczny Robert Gwiazdowski zadeklarował budowę własnego ugrupowania politycznego. Zapowiedział wprowadzenie nowej konstytucji oraz zmiany w systemie podatkowym, emerytalnym i wymiarze sprawiedliwości. Nie wykluczył również startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Gwiazdowski ogłosił w internecie zapowiedź budowania nowego stronnictwa politycznego.

– Napisaliśmy projekt nowej konstytucji. Projekt całkowicie nowego systemu podatkowego, projekt całkowicie nowego systemu emerytalnego, projekt zasadniczej reformy wymiaru sprawiedliwości, a nie zawłaszczania – powiedział na nagraniu Gwiazdowski. 

Gwiazdowski w Radiu ZET: trzeba zlikwidować ZUS w takiej postaci, w jakiej funkcjonuje [WIDEO]

Nie chce odbierać głosów Korwinowi

Na spotkaniu ze swoimi zwolennikami powiedział, że ma przygotowanych „12 książeczek programowych”. „Od 30 lat opowiadam o moich pomysłach. Popieram JOW-y (jednomandatowe okręgi wyborcze – przyp. red.), chcę, by więcej pieniędzy trafiało do samorządów, mam projekt powszechnego uwłaszczenia” – dodał.

Gwiazdowski zapowiedział, że nie chce przyciągać zawodowych polityków i za cel stawia sobie „rozbicie koalicji PO-PiS”. Prawnik napisał na Twitterze, że „nie planuję odbierać głosów Januszowi Korwin-Mikke”.

„Ci, którzy mieliby na niego głosować – zagłosują. Sam na niego głosowałem w 1991 i 1993. Próbuję się teraz zwrócić do tych, którzy z jakichś powodów w ogóle nie głosują – tak jak ja” – napisał Gwiazdowski.

Zobacz także

Komentator ekonomiczny poinformował na Twitterze, że do tej pory deklaracje przyłączenia do nowego ruchu politycznego wypełniło na jego stronie internetowej 6,4 tys. osób. – Czy start do Parlamentu Europejskiego? Chyba tak, po takim odezwie – mówił podczas spotkania Gwiazdowski.

Wsparcie dla Gwiazdowskiego zadeklarowała Anna Streżyńska, była minister cyfryzacji. 

Powstaje nowa propozycja merytoryczna, społeczna i polityczna. Koalicja, która chce zmienić sposób uprawiania polityki w naszym kraju. To dobrze! Obserwuję i pomogę, jeśli będzie trzeba, jedynie merytorycznie w swojej dziedzinie, szczególnie z uwagi na lidera, którego szanuję” – napisała na Twitterze.

Zobacz także

Kim jest Robert Gwiazdowski?

Urodził się w 1960 roku. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor prawa na Uczelni Łazarskiego, na której zajmuje się myślą polityczną, prawną i ekonomiczną oraz ekonomiczną analizą prawa. Zawodowo jest adwokatem i doradcą podatkowym. 

Od lutego 2006 do września 2007 roku był przewodniczącym Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (jako przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej). Ponownie zasiada w radzie od lipca 2018 roku – tym razem z ramienia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Od lat w mediach udziela komentarzy na tematy polityczne i ekonomiczne.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD