Zamknij

Restrykcje dla niezaszczepionych. Premier: chcemy rozmawiać z opozycją

22.11.2021 16:01
Obostrzenia dla niezaszczepionych
fot. Michal Dubiel/REPORTER/East News

Polska na tle innych krajów europejskich ma dość łagodną politykę walki z kolejną falą pandemii. Czy to się zmieni? Rząd chce rozmawiać z opozycją o ewentualnych restrykcjach dla niezaszczepionych.

Lockdown to już przeszłość? Choć dotychczasowe deklaracje rządu mogłyby na to wskazywać, to być może rosnąca liczba zakażeń powoli skłania rządzących do decyzji o ponownych restrykcjach.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził chęć współpracy z opozycją. - Chcemy z opozycją przedyskutować model dla osób niezaszczepionych – mówił 21 listopada 2021 roku szef rządu. Co na to inni przedstawiciele sceny politycznej?

Restrykcje dla niezaszczepionych? Rząd chce rozmawiać z opozycją

Podczas gdy w wielu europejskich krajach obowiązuje ścisły lockdown lub przepustki covidowe, Polska dość łagodnie stawia sprawę. Obecne restrykcje dotyczą jedynie limitu klientów w biznesie i obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

Niewykluczone, że pracodawcy zyskają dodatkowe narzędzie kontroli, by panować nad bezpieczeństwem w firmie. W parlamencie trwają prace nad projektem umożliwiającym szefom sprawdzanie, który z pracowników się zaszczepił. Ustawodawca proponuje też dać pracodawcom możliwość przeniesienia niezaszczepionych na inne stanowiska (niewymagające bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi).

Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy, będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony 

Mateusz Morawiecki

- Szczepienia są dobrodziejstwem nauki, zmieniły historię ludzkości (...). Jeżeli chcemy zadbać - a powinniśmy - o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich, to miejmy na uwadze to, że może nas spotkać tragedia, jeżeli będziemy niezaszczepieni - powiedział Morawiecki pytany o taktykę walki z kolejną falą pandemii
Na takie spotkanie przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych zaprosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak mówiła, chodzi o wypracowanie modelu obostrzeń dla niezaszczepionych „ponad podziałami partyjnymi”.

Lewica wyraziła chęć uczestnictwa w rozmowach. - Trzeba rozmawiać o wprowadzeniu restrykcji dla osób niezaszczepionych i strategii antycovidowej - powiedział PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Polityk podkreślił jednak, że taka rozmowa powinna odbyć się już kilka tygodni temu, a działania rządu są „mocno spóźnione”.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka również zadeklarował, że ludowcy wezmą udział w spotkaniu. Podkreślił, że to priorytetowa sprawa, a rząd w dotychczasowych działaniach „poniósł klęskę”.

Spotkanie polityków odbędzie się w środę 24 listopada 2021 roku o godzinie 12:00.

RadioZET.pl/PAP