Zamknij

Restauracje otwarte na wiosnę? Olga Semeniuk o działalności ogródków

01.03.2021 09:01
Restauracje otworzą się na wiosnę?
fot. Wojtek Laski/East News

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w rozmowie z Radiem ZET mówiła o wsparciu dla poszkodowanych branż i dalszym luzowaniu obostrzeń.

Lockdown trwa już prawie rok. Obostrzenia w pełnym wymiarze 27 lutego wróciły na Warmię i Mazury, co sprawiło, że zdesperowani przedsiębiorcy z tego regionu wyszli na ulice.

Sytuację polskiego biznesu w Radiu ZET komentowała Olga Semeniuk z resortu rozwoju. Wiceminister przekonywała, że przedsiębiorcy mogą przecież liczyć na rządową pomoc.

Gastronomia otworzy się wiosną? „Rozważamy otwarcie ogródków”

- Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze sytuację służby zdrowia w tym regionie. Każdy instrument z tarczy branżowej będzie przedłużany. Mowa o dopłatach do pracowników, zwolnieniach z ZUS czy świadczeniach postojowych – przekonywała Olga Semeniuk w Radiu ZET.

Tymczasem branża gastronomiczna, która od miesięcy walczy  o przetrwanie, gdyż rząd pozwolił jej działać tylko na wynos, jest na skraju bankructwa. Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przygotowuje pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Ponad tysiąc pokrzywdzonych przez decyzję rządu restauratorów będzie domagać się odszkodowania na kwotę przekraczającą miliard złotych.

Czy Skarb Państwa pójdzie z torbami? – pyta Beata Lubecka.

Tym, którzy chcą składać pozwy, przypominam, że rząd udziela pomocy przedsiębiorcom. 30 proc. środków w ramach tarczy finansowej i antykryzysowej przeznaczamy na gastronomię. Nie mam obaw co do tego pozwu. Sytuacja wydaje się pod kontrolą 

Olga Semeniuk

Przedsiębiorcy są jednak zdania, że rządowa pomoc nie pokryje wszystkich kosztów zatowarowania restauracji, wypłaty pensji pracowników czy konieczności opłacania czynszu w okresie lockdownu. Jeden z internautów na Twitterze zapytał wiceminister o jej oświadczenie majątkowe celem przybliżenia reprezentantce resortu sytuacji przedsiębiorców z zamrożonych branż. 

-Prowadzi Pani restauracje i nie może Pani pracować. Z Pani oświadczenia majątkowego wynika, że ma Pani 6 tysięcy złotych w gotówce  i 100 tys. zł kredytu. Z czego go Pani spłaci? – pyta internauta.

Wiceminister nieco wymijająco odpowiedziała na to pytanie przypominając o możliwości skorzystania z tarczy rządowej. Na pytanie o kolejne etapy luzowania obostrzeń i umożliwienie restauratorom pracy mówiła, że rząd nie wyklucza dalszej regionalizacji obostrzeń. Niewykluczone też, że wiosną także gastronomia odetchnie z ulgą.

- Patrzymy na możliwość otwierania ogródków, funkcjonowania na otwartej przestrzeni. Musimy uzbroić się w cierpliwość – zapowiedziała wiceminister Olga Semeniuk.

RadioZET.pl