Zamknij

Restauracje, kina, teatry i siłownie zamknięte do końca roku

21.11.2020 13:06
zamknięta restauacja
fot. Jakub Kaminski/East News

Nowe obostrzenia, zapowiedziane przez premiera na konferencji 21 listopada 2020, utrzymują zakaz działania dla placówek gastronomicznych, klubów fitness, kin i teatrów. Nie skorzystamy z nich na pewno do 27 grudnia 2020.

Lockdown dla branży gastronomicznej, kulturalnej i fitness nie zostanie zniesiony. Zainteresowane przedsiębiorstwa prowadziły długie negocjacje z rządem, które okazały się być bezowocne. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że decydujący głos mieli w tej sprawie doradcy do spraw epidemii.

Przedsiębiorcy obawiają się, że ta decyzja oznacza w praktyce wyrok śmierci. Pierwsza sieć fitness ogłosiła już upadłość, a jak przyznał wicepremier Gowin, pomoc dla zamkniętych branż nie jest wystarczająca.

Nowe obostrzenia? Kiedy otwarcie restauracji i kin?

Nowe obostrzenia ogłaszane są przez rząd już nie w cyklu tygodniowym, lecz miesięcznym. Ma to pomóc przedsiębiorcom w przygotowywaniu się do respektowania zasad wdrażanych przez rozporządzenia premiera.

Zobacz także

Do tej pory były one udostępniane praktyczne w ostatniej chwili, czasem nawet na kilkanaście minut przed wprowadzeniem ich w życie. Wydłużenie cyklu ma umożliwić wcześniejsze informowanie o nowych obostrzeniach oraz przeprowadzanie społecznych konsultacji.

Zobacz także

Pierwszy anonsowany w taki sposób okres został nazwany przez rząd etapem odpowiedzialności. Nowe obostrzenia, mające obowiązywać od 29 listopada 2020 do 27 grudnia 2020, przyniosły ulgę sklepom w galeriach handlowych, które będą mogły przyjmować klientów pod warunkiem stosowania się do zaostrzonych zasad reżimu sanitarnego.

Zobacz także

Dobrej nowiny nie usłyszały branże zamknięte lub ograniczone przez rząd: lockdown je obejmujący został przedłużony o miesiąc, mimo próśb i apeli kierowanych przez przedsiębiorców do rządu.

Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej.

Mateusz Morawiecki

Premier podkreślił, że poświęcenie oczekiwane od przedsiębiorstw gastronomicznych, branży wydarzeń kulturalnych, kin, teatrów oraz siłowni i klubów fitness pozwoli uratować w przyszłości setki tysięcy miejsc pracy i utrzymać w ryzach przyrost zakażeń.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na większą pomoc od państwa. Ta kierowana do nich dziś jest tylko doraźna, prawdziwe wsparcie ma zostać udzielone w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

RadioZET.pl/PAP