Zamknij

Hotele i restauracje otwarte dla zaszczepionych? Gowin jest za

12.04.2021 15:46
Gowin za certyfikatami szczepień
fot. Lukasz Solski/East News

Certyfikaty dla zaszczepionych drogą do wyjścia z koronakryzysu? Jarosław Gowin zaproponował, by otworzyć gospodarkę, ale tylko dla zaszczepionych.

Lockdown od ponad roku paraliżuje gospodarkę. Licznik strat lockdownowych przekroczył już 40 mld złotych. Dla porównania to tyle, ile z budżetu każdego roku pochłania program 500 plus.

Aby zatrzymać ten licznik i jednocześnie nie dopuścić do wzrostu zakażeń koronawirusem wicepremier Jarosław Gowin zaproponował otwarcie gospodarki tylko dla wybranych. Zamrożone dziś usługi byłyby dostępne tylko po okazaniu certyfikatu szczepień.

Lockdown nie dla zaszczepionych. Rząd myśli o certyfikatach szczepień

Umożliwienie osobom zaszczepionym skorzystanie z usług zamrożonych dziś branż zatrzymałoby lawinę strat, z którymi mierzą się dziś przedsiębiorcy. Zaszczepieni po okazaniu certyfikatu mogliby ćwiczyć na siłowni, obejrzeć film w kinie, nocować w hotelu, czy zjeść w restauracji.

O takim rozwiązaniu mówił podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Certyfikaty szczepień dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w przypadku jednodawkowych preparatów. Te osoby powinny mieć możliwość korzystania z usług dziś niedostępnych jak hotelarstwo i gastronomia 

Jarosław Gowin

Gowin zasugerował, że rządowa pomoc dla firm może być niewystarczająca.  Najwyższa Izba Kontroli zamierza zbadać, czy tarcze antykryzysowe faktycznie trafiały do potrzebujących i czy rzeczywiście pomogły firmom zrekompensować straty. Gowin wskazał, że konieczne jest szybkie zakończenie lockdownu i powrót do biznesowej normalności.

Nadzieję na szybki powrót do normalności daje przyspieszająca akcja szczepień. Ponad 7 tysięcy Polaków otrzymało już przynajmniej pierwszą dawkę szczepienia, zaś zielone światło dla organizacji szczepień w miejscach pracy daje nadzieję na szybki wzrost liczby zaszczepionych. Jeśli Jarosław Gowin zdoła wdrożyć swój plan w życie, gospodarka otworzy się dla tych właśnie 7 mln Polaków.

Na drodze ku realizacji tej wizji mogą stanąć zarzuty o dyskryminację tych, którzy szczepić się nie chcą lub wciąż czekają na swoją dawkę. Scenariusz otworzenia gospodarki tylko dla osób zaszczepionych budzi wątpliwości konstytucyjne, o czym przekonywał w rozmowie z redakcją Radia ZET adwokat dr Michał Matuszak.

Co wolno zaszczepionym? Oto scenariusze dla polskiej gospodarki>>>

Pozostaje zatem mieć nadzieję, że akcja szczepień przyśpieszy, co skłoni rząd do luzowania obostrzeń nie wybiórczo, lecz dla wszystkich.

RadioZET.pl/PAP