Zamknij

Bary i restauracje w strefach czerwonych otwarte tylko do godziny 22

06.10.2020 18:33
Bary i restauracje czynne do 22
fot. Drazen Zigic/shutterstock (ilustracyjne)

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach od najbliższej soboty. Bary i restauracje w strefie czerwonej będą mogły działać tylko do godziny 22.

Nowe ograniczenia dla biznesu od najbliższej soboty. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Właściciele barów i restauracji działających w strefach czerwonych muszą przygotować się na nowe ograniczenia.

Bary i restauracje tylko do godziny 22

Od 10 października właściciele barów i restauracji prowadzący biznes w czerwonych strefach muszą przygotować się na ograniczenia. Miejsca te będą mogły być otwarte tylko do godziny 22.

W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00 

Ministerstwo Zdrowia

Wyjątek stanowią dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Zobacz także

Lista powiatów, w których obowiązują obostrzenia, jest na bieżąco aktualizowana. Aktualnie obszar czerwony, w którym obowiązują najsurowsze restrykcje, obejmuje kilkanaście powiatów.

Chodzi o powiaty: aleksandrowski w województwie kujawsko-pomorskim,  żniński w województwie kujawsko-pomorskim,  białostocki w województwie podlaskim,  działdowski w województwie warmińsko-mazurskim,  gostyński w województwie wielkopolskim,  krotoszyński w województwie wielkopolskim, międzychodzki w województwie wielkopolskim, głubczycki w województwie opolskim, kartuski w województwie pomorskim, miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski w województwie małopolskim, myślenicki w województwie małopolskim, nowotarski w województwie małopolskim, tatrzański w województwie małopolskim, łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim.

Zobacz także

Skąd ograniczenia dotyczące godzin pracy barów i restauracji? Jak czytamy w „Wyborczej” , resort zdrowia miał wprowadzić ograniczenia w działalności barów i restauracji, gdyż te – zdaniem rządu – miały często przekształcać się w dyskoteki.

W związku z podejrzeniami resortu, biznes restauracyjny w strefach czerwonych można będzie prowadzić tylko do godziny 22. Co więcej, nie będzie możliwości udostępniania lokali do organizowania prywatnych imprez.

Zobacz także

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonywał ponadto, że restauracje po godzinie 22 i tak odnotowują mniejszy ruch niż w godzinach popołudniowych. Zaznaczył też, że resort zdrowia walczy w ten sposób z nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy omijają przepisy i organizują w barach czy restauracjach imprezy.

Co więcej, w okresie jesiennym bary i restauracje likwidują ogródki piwne, przez co klienci przenoszą się do lokali. W zamkniętym pomieszczeniu dużo częściej dochodzi do zakażeń koronawirusem niż na otwartej przestrzeni.

Zagłosuj

Czy na weselach powinny obowiązywać ostrzejsze restrykcje?

Liczba głosów:

Podobne obostrzenia występują dziś w całej Europie. Paryż od 6 października zamyka bary na 15 dni. Tamtejsze władze zezwalają na otwieranie restauracji pod warunkiem stosowania restrykcyjnego protokołu sanitarnego.

Władze włoskiego regionu Kampania, gdzie notuje się największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem, zaostrzyły w poniedziałek przepisy, na mocy których bary, lodziarnie i cukiernie mają być zamknięte od 23.00 do 6.00. Do pizzerii można wejść do 23.00.

W Hiszpanii zaś restauracje, bary i sklepy (oprócz aptek, klinik weterynaryjnych i stacji benzynowych) mają być zamykane o godz. 23.

RadioZET.pl/Wyborcza.pl/PAP