Zamknij

Reset systemu podatkowego. Rząd zapowiada zmiany

23.03.2021 09:40
Reset systemu podatkowego. Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiada zmiany
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział reset systemu podatkowego w Polsce. Szef resortu chce, aby „podatki były bardziej sprawiedliwe”.

Minister finansów Tadeusz Kościński już w połowie marca zapowiadał uszczelnienie systemu podatkowego. Tym razem powołuje się na chęć bardziej sprawiedliwego podejścia do obowiązku płacenia danin przez obywateli na rzecz państwa.

Ministrowi nie podoba się, że „W Polsce mamy tak ustawiony system, że zarabiający mniej, płacą procentowo więcej podatków, niż bogatsi.”

Tadeusz Kościński zapowiada reset systemu podatkowego

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej powiedział w Programie I Polskiego Radia, że Polski Nowy Ład ma być instrumentem, który całościowo pobudzi polską gospodarkę.

Nasza strategia nie polega na tym, by podnosić podatki, bo jest to sprzeczne z tym co chcemy zrobić. W Polsce mamy tak ustawiony system, że procentowo ci, co mniej zarabiają, płacą więcej podatków niż ci bogatsi. Tutaj będzie taki troszeczkę reset

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej

Minister finansów chce, aby osoby mniej zarabiające, płaciły do budżetu państwa niższy procentowo podatek, niż bogaci, którzy oddadzą wyższy procent swojego zarobku.

Minister finansów wierzy w GPW i polski rynek kapitałowy

Tadeusz Kościński powiedział w Polskim Radiu, że najlepszą miarą dla oceny polskiej gospodarki jest giełda. Wyraził nadzieję, że inwestorzy wierzą, że Polska będzie przechodziła przez trzecią falę pandemii względnie suchą nogą.

- Na samym początku myśleliśmy, że recesja wyniesie 4,7 proc. w 2020 r, a w końcu było to 2,7 proc., więc dużo lepiej niż większość krajów w Europie – przypomniał minister. Dodał, że rósł eksport i wskaźnik PMI.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Wzrost gospodarczy Polski

Według szacunków Komisji Europejskiej, polska gospodarka ma w latach 2020-2022 zanotować średni wzrost o 1,8 proc., a unijna o 0,4 proc. Tadeusz Kościński uważa to za dobrą monetę dla polskich przedsiębiorców, którzy potrafią szybko dostosować się do sytuacji.

- Mamy w Polsce przeważnie mniejsze i średnie firmy, a kraje Zachodu bardzo duże firmy. Mniejsze są znacznie bardziej zwinne, mogą szybko zmienić profil – dodał Kościński.

Kościński zdradził również, że założenia Polskiego Nowego Ładu zostaną ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego za kilka tygodni.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio