Zamknij

Renta rodzinna. ZUS musi dowiedzieć się, że student kontynuuje naukę

11.09.2019 21:06
Renta rodzinna. ZUS musi otrzymać zaświadczenie o kontynuowaniu nauki
fot. Shutterstock/ Smyk Photo (ilustracyjne)

Tylko do końca października studenci pobierający świadczenie mogą przynieść do ZUS zaświadczenie o kontynuacji nauki. W przeciwnym razie – renta przepadnie. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Jak przypomina serwis prawo.pl, pismo poświadczające, że pobierający rentę rodzinną jest studentem jest ważne tylko rok. Jeśli student przyniesie dokumenty do ZUS do końca października, urząd wypłaci mu rentę w terminie.

- Do 16 lat ZUS wypłaca rentę bez pytania o to czy się dziecko uczy czy też nie, ale później, co roku trzeba przynosić do nas zaświadczenie o tym, ze nadal się uczymy – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku dla serwisu prawo.pl.

Zobacz także

Jak dodaje, studenci muszą poinformować ZUS także o zakończeniu nauki. Jeśli tego nie zrobią, będą musieli zwrócić otrzymane świadczenie wraz z odsetkami.

Co do zasady, renta rodzinna wypłacana jest od października do końca września kolejnego roku (a więc także w wakacje). Kontynuacja nauki musi być potwierdzona pismem z uczelni.

Zobacz także

Jeśli w pierwszym zaświadczeniu uczelnia wskaże całkowity okres nauki np. 2 lub 3-letni, ZUS kontroluje, czy wnioskodawca rzeczywiście kontynuuje studia. Wówczas świadczenie jest wypłacane bez konieczności informowania urzędu o nauce każdego roku.

Jeśli zaświadczenie jest wystawione tylko na dany rok – wtedy, co roku do końca października trzeba przynieść nowe zaświadczenie i ponownie złożyć wniosek o wypłatę renty rodzinnej – pisze prawo.pl.

Zobacz także

 Kto może skorzystać z renty rodzinnej?

Do renty rodzinnej mają prawo członkowie rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do renty lub emerytury. Mowa o małżonku, rodzeństwie lub dzieciach zmarłego.

Prawo do renty mają dzieci do ukończenia 16 roku życia, a także studenci do 25 roku życia. Dzieci zmarłego otrzymają rentę bez względu na wiek jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat.

Zobacz także

Jeśli do renty uprawniona jest jedna osoba, wysokość świadczenia wynosi 85 proc. renty lub emerytury zmarłego. Jeśli są to dwie osoby, świadczenie wzrasta do 90 procent, przy trzech uprawnionych – do 95 procent.

RadioZET.pl/prawo.pl