Zamknij

Rektor SGH radzi rządzącym: gospodarka oparta na konsumpcji to błąd

06.09.2019 17:15
Marek Rocki
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

- Brak inwestycji prywatnych, niestety, nie daje dobrych wskazań na przyszłość - mówił na Forum Ekonomicznym w Krynicy profesor Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Rektor SGH powiedział ważne zdanie, które rządzący powinni wziąć sobie do serca – komentuje „Business Insider”.

Zobacz także

Profesor Rocki zaznaczył, że nasza gospodarka nie jest przygotowana na spowolnienie. Za błąd uważa generowanie wzrostu gospodarczego poprzez konsumpcję, a nie inwestycje prywatne, których w Polsce brakuje.

Nasze analizy wskazują na to, że co prawda mamy wzrost, ale jest on niepewny poprzez zagrożenie paneuropejskie. Brak inwestycji, niestety, nie daje dobrych wskazań na przyszłość 

- przekonywał prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej i senator PO podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak zauważa portal, stopa inwestycji w kraju uważana jest za jedną z najniższych w regionie. Dlaczego? Zjednoczona Prawica stawia głównie na wzrost konsumpcji – czytamy w artykule.

Zobacz także

W 2018 roku stopa inwestycji, czyli relacja wartości nakładów netto wobec polskiego PKB wyniosła według Banku Światowego 18,18 procent. To jest jedna z najniższych wartości w ciągu ostatnich 20 lat – informuje „Business Insider”.
Jesteśmy poniżej średniej europejskiej, która wynosi 20 procent. Średnia dla całego świata to 23,5 procent.

Problem niedostatecznych inwestycji nie jest obojętny rządowi, gdyż w Planie Konwergencji w kwietniu minionego roku, założono wzrost inwestycji. Zgodnie z dokumentem, stopa inwestycji w 2020 roku ma zbliżyć nas do średniej europejskiej i wynieść 20,3 procent.

Ekonomiści sceptycznie podchodzą do tych założeń. Zauważają, że rząd zamiast dofinansować biznes, stawia na redystrybucję. Oznacza to tyle, że nadal oczekiwany jest wzrost gospodarczy. Jego motorem napędowym nie będą jednak inwestycje, lecz w dalszym ciągu konsumpcja.  

Silny wzrost wydatków publicznych obniża dynamikę inwestycji. W latach 2015-2018 inwestycje małych i średnich firm w Polsce obniżyły się o ponad 5 procent 

- tłumaczył Ignacy Morawski, ekonomista.

RadioZET.pl/”Business Insider”