Zamknij

Rekrutacja na studia. Oto najbardziej nietypowe kierunki

09.07.2019 13:52
Rekrutacja na studia 2019. Najbardziej nietypowe kierunki studiów
fot. George Rudy/Shutterstock (ilustracyjne)

Uczelnie w całej Polsce kończą pierwszą rekrutację na studia. Sprawdziliśmy najbardziej nietypowe kierunki studiów na uczelniach w całej Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Podczas rekrutacji na studia warto zwrócić uwagę nie tylko na najpopularniejsze, ale i oryginalne kierunki na uczelniach wyższych.

Jednym z nich jest humanistyka 2.0. To wbrew pozorom nie wirtualny kierunek studiów, na którym można się specjalizować w e-pisarstwie czy w badaniu i projektowaniu gier. Ten kierunek proponuje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Zobacz także

Z kolei Uniwersytet Opolski proponuje za to tworzenie gier na kierunku game studies. Nowoczesne badanie kultury i języka oferuje też cyberlingwistyka w Lingwistycznej Szkole Wyższej w Warszawie.

Humaniści mogą też wybrać bardziej "tradycyjną ścieżkę" i wybrać tybetologię – jedną ze specjalności na kierunku mongolistyka na Uniwersytecie Warszawskim. Lektorem jest tam mnich buddyjski.

Filologię indonezyjsko-malajską można za to studiować na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei dla zainteresowanych zagadnieniami związanymi z historią wojen, uzbrojenia czy myśli wojskowej czeka militarioznawstwo w Uniwersytecie Wrocławskim.

Okcydentalistyka – która "łączy w sobie podejścia do różnych nauk humanistycznych, dzięki czemu oferuje panoramiczne spojrzenie na politykę, gospodarkę, sztukę i religię" - to propozycja licencjackich studiów na Uniwersytecie Łódzkim.

Zobacz także

Przyrodnicy mogą wybrać uprawę winorośli i winiarstwo – na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie albo browarnictwo i słodownictwo na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Natomiast Uniwersytet Warszawski proponuje antropozoologię, na Wydziale Psychologii.

"Program adresowany jest do osób zainteresowanych złożonymi i wielowymiarowymi relacjami między ludźmi i (innymi) zwierzętami w kontekście poznawczym, praktycznym i etycznym" - można przeczytać w ofercie studiów.

Przyszli teolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie mogą za to specjalizować się w patrologii (to nauka Ojców Kościoła, działających w ośmiu pierwszych wiekach – o Bogu i o człowieku).

Zobacz także

Nowe propozycje ma także Wydział Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam można studiować ekonofizykę. To nowy dział fizyki wykorzystujący metody i metodologię fizyki do rozwiązywania problemów ekonomicznych i finansowych.

Umiejętność budowania modeli charakterystycznych dla fizyki układów złożonych (z ang. complex systems) bardzo przydaje się do opisu i analizy zagadnień finansowych i ekonomicznych, gdyż rynek finansowy może z powodzeniem być traktowany jako układ złożony.

Oryginalne kierunki można odnaleźć również w ofercie studiów podyplomowych. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego proponuje nowoczesne metody prowadzenia stada bydła mlecznego albo życie wśród kwiatów.

Jest też cos dla miłośników domowych zwierząt – kierunek o nazwie pies w społeczeństwie. Jeśli bardziej od psa interesuje Cię społeczeństwo – swoja propozycję ma też Uniwersytet Zielonogórski. Tu można wybrać profilaktykę patologii organizacyjnych. To studia "dla osób, które interesują się problemami mobbingu, konfliktów w miejscu pracy, stresu, wypalenia zawodowego, pracoholizmu oraz innych uzależnień wpływających na sposób wykonywania pracy".

Studia podyplomowe auditingu ekologicznego oferuje z kolei Uniwersytet Gdański. Na koniec coś dla filozofów: podyplomówka na Uniwersytecie Łódzkim dociekania filozoficzne z dziećmi i młodzieżą

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD