Zamknij

Rekrutacja na studia 2019/2020. Informatyka najpopularniejsza

23.11.2019 14:05
Rekrutacja na studia 2019/2020. Oto najbardziej oblegane kierunki i uczelnie
fot. Jacob Lund/Shutterstock (ilustracyjne)

Informatyka, psychologia i zarządzanie - oto najpopularniejsze kierunki studiów podczas rekrutacji na rok akademicki 2019/20. Studia rozpoczęły w tym roku ponad 424 tys. osób - wynika z podsumowania rekrutacji, opublikowanego przez resort nauki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) podsumowało na swoich stronach internetowych wyniki rekrutacji na studia w bieżącym roku akademickim.

W tym roku akademickim studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób, z czego 311 tys. zrekrutowano na studia pierwszego stopnia (licencjackie) lub na jednolite studia magisterskie, a ponad 110 tys. studentów - na studiach drugiego stopnia (magisterskie).

Zobacz także

Studia - najpopularniejsze kierunki

Podobnie, jak w latach poprzednich, młodzi ludzie najchętniej wybierali informatykę. Na ten kierunek studiów papiery złożyło aż 32 680 osób. Na kolejnych miejscach znalazła się psychologia (25 831 chętnych) i zarządzanie (22 930 chętnych).

Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na studia, to na dalszych miejscach znalazły się: kierunek lekarski (z wyłączeniem uczelni medycznych, które nadzoruje minister zdrowia), prawo, ekonomia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, budownictwo i logistyka.

Biorąc pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, to najbardziej obleganymi kierunkami były w tym roku orientalistyka i matematyka. Kandydaci zabiegający, by dostać się na kierunek orientalistyka – japonistyka musieli pokonać aż 26 osób, natomiast przyszli matematycy i analitycy danych musieli wyprzedzić 22 konkurentów.

Zobacz także

Bardzo trudno było dostać się również na: orientalistykę – sinologię (19,5 osoby na miejsce), sztuki nowoczesne – Design now! (16 osób), elektromobilność (15,9), komunikację wizerunkową (15,7), mechanikę i projektowanie maszyn (15,7), realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię (15,3), a także Media Design i marketing wizerunkowy (15,0).

Studia - na jakie uczelnie dostać się najtrudniej?

Wśród uczelni, w których było najwięcej kandydatów na jedno miejsce, były trzy politechniki – z Warszawy, z Gdańska i z Poznania.

Żeby się na nie dostać trzeba było pokonać od 6 do 7 osób. Tuż za podium znalazł się Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (5,7 kandydata na miejsce), a także Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (5,5 kandydata na miejsce).

Zobacz także

Pod względem liczby zgłoszeń, wśród samych uniwersytetów największą liczbę kandydatów na studia odnotowały Uniwersytet Warszawski (niemal 41 tys. zgłoszeń) i Jagielloński (ponad 31 tys.). Wśród uczelni technicznych: Politechnika Warszawska (niemal 46 tys.) i Gdańska (prawie 26 tys.).

Wśród uczelni ekonomicznych: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (ponad 11 tys.) i w Krakowie (niemal 8 tys.).

Resort nauki tłumaczy, że "liczba zgłoszeń kandydatów na dany kierunek studiów w uczelni jest wynikiem popularności kierunku i uczelni, ale również uwarunkowań formalnych, umożliwiających kandydatom ubieganie się o przyjęcie nawet na kilka kierunków studiów w jednej lub w kilku uczelniach".

Wyliczeń dokonano na podstawie danych z uczelni zamieszczonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym "POL-on".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP