Zamknij

Rekordowy rok dla polskiego producenta autobusów miejskich

Olga Papiernik
06.02.2018 13:44
Rekordowy rok dla polskiego producenta autobusów miejskich
fot. M.Lasyk/East News

Solaris Bus & Coach ustanowił w 2017 r. rekord sprzedaży, fakturując łącznie 1397 sztuk autobusów i trolejbusów przy obrotach ponad 1,85 mld zł, poinformowała firma. Dotychczasowy najlepszy wynik sprzedaży Solarisa wynosił bowiem 1380 autobusów i trolejbusów i został osiągnięty w 2014 roku, dodano.

Zobacz także

"Firma już po raz 15. z rzędu zajęła w Polsce pierwsze miejsce w segmencie niskopodłogowych autobusów miejskich z udziałem w rynku 51%" - czytamy w komunikacie.

Eksport w roku 2017 stanowił blisko 70% ogółu sprzedaży firmy, podano również.

- Mamy świadomość, że nasz sukces nie byłby możliwy bez spełniania oczekiwań naszych klientów, które są dla nas najważniejsze. W 2017 roku przeprowadziliśmy kompleksowe badania satysfakcji klienta, tak aby dowiedzieć się, co w opinii naszych partnerów biznesowych możemy robić lepiej. Zebraliśmy niezwykle cenne uwagi, ale z nieskrywaną satysfakcją odnotowujemy fakt, że blisko 80% badanych jest zadowolonych ze współpracy z nasza firmą. To największa wartość, jaką udało się stworzyć wokół marki Solaris przez ostatnie dwie dekady - powiedziała prezes Solange Olszewska.

W chwili obecnej Solaris ma podpisanych do realizacji zamówień na ponad 1 400 pojazdów, podano także.

- W roku 2017 pokazaliśmy premierową wersję przegubowego autobusu elektrycznego nowej generacji Solaris Urbino 18 electric oraz przegubową wersję trolejbusu Solaris Trollino 18. Oba modele znalazły już swoich pierwszych nabywców w Polsce, Belgii i na Słowacji. W tym roku planujemy premierę aż trzech pojazdów. Pierwszym z nich jest nowy Solaris Trollino 24. Będzie to pojazd dwuprzegubowy o długości 24 metrów. Na początku powstanie w wersji trolejbusowej, ale docelowo ma on stanowić platformę także dla dwuprzegubowych autobusów elektrycznych i hybrydowych. Kolejne dwie premiery planowane na ten rok to nowy Solaris Urbino 12 z wodorowym ogniwem paliwowym oraz niskowejściowy nowy Solaris Urbino 12 LE nakierowany na niskie koszty eksploatacji. Robocza nazwa tego modelu to 'Lite'. Premiery tych pojazdów planujemy na drugą połowę roku - powiedział wiceprezes Dariusz Michalak.

ISBnews/OP