Zamknij

Rekordowa suma za obraz Beksińskiego

11.10.2021 20:19
Rekordowa suma za obraz Beksińskiego
fot. DESA Unicum

Obraz Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za rekordową kwotę na aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny". Rosnąca popularność malarza oraz całego nurtu sztuki fantastycznej na przestrzeni ostatniej dekady sprawiły, że wartość dzieła wzrosła prawie 27-krotnie. Sprawdzamy, ile teraz wart jest malunek pt. „Postać”.

Artyści i ich dzieła cieszą się rosnącym zainteresowaniem w trakcie pandemii. Już w lipcu 2021 roku pisaliśmy, że polski rynek aukcyjny rośnie w siłę wbrew światowym trendom. Na aukcjach sztuki notowane są historyczne rekordy.

Sztuka zyskuje na wartości. W październiku 2021 padł rekord na licytacji dzieł Zdzisława Beksińskiego. Jego obraz pt. „Postać” sprzedano za prawie 2 mln zł. W 2012 roku ta sama praca została sprzedana w DESA Unicum za 72 tysiące złotych.

Obraz Beksińskiego sprzedany za prawie 2 mln zł

Na stronie Domu Aukcyjnego DESA Unicum czytamy, że"Postać" to obraz z 1978 roku, a więc kluczowego i najbardziej znanego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego. Można ją było oglądać minionego lata w Centrum Praskim Koneser na indywidualnej wystawie przekrojowej artysty. Październikowa aukcja zakończyła się na kwocie 1,92 mln zł za popularne dzieło artysty.

Podczas rekordowej aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny" sprzedano 59 prac, a ich łączna suma wyniosła 3,7 mln zł. Obraz Zdzisława Beksińskiego "Postać" był czarnym koniem wydarzenia. Dziewięć lat temu zapłacono za niego 72 tysiące złotych, a w 2021 roku prawie 2 mln zł.

Czy Beksiński był bogaty za życia? W latach 70, Zdzisław Beksiński mógł pozwolić sobie na zakup dwóch mieszkań, dla siebie i swojego syna Tomka. To świadczyło o tym, że jego obrazy się dobrze sprzedawały.

RadioZET.pl