Zamknij

Rekordowa inflacja potwierdzona przez GUS. Są oficjalne dane

15.11.2021 12:34
rozliczenie kosztu zakupów
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja liczona rok do roku wyniosła w październiku 2021 6,8 procent. To oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego, pokrywające się tym razem dokładnie z wartością podaną w ramach szybkiej kalkulacji.

Inflacja w Polsce jest najwyższa od 20 lat i wynosi 6,8 procent – ogłosił oficjalnie Główny Urząd Statystyczny.  Wzrost cen będzie jeszcze przyspieszał – uważa NBP. Rząd zadeklarował, że już w grudniu 2021 roku uruchomi tarczę antyinflacyjną z nowym świadczeniem pieniężnym, mającym „rekompensować ceny prądu, gazu, ciepła i paliw”.

To jeszcze nie koniec podwyżek – wskazują ekonomiści, powołując się na raport „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Wynika z niego, że w październiku 2021 podwyżki cen produktów żywnościowych sięgały rok do roku nawet 80 procent. Coraz częściej pojawiają się głosy, że wysokość inflacji może stać się dwucyfrowa.

Inflacja w październiku 2021 to 6,8 procent rok do roku. Wzrost cen najwyższy od 20 lat

Wysoka inflacja zaczyna być dla Polaków i polskiej gospodarki poważnym problemem. Nieunikniony wzrost cen najbardziej odczują osoby zarabiające mało i przeznaczające większość domowego budżetu na zakupy produktów pierwszej potrzeby, między innymi żywności.

W sklepach czeka na nich szok: niektóre produkty, takie jak olej, podrożały rok do roku o 84 procent. Na zakupy i opłaty przeciętna polska rodzina będzie musiała wydać w 2022 roku o całą jedną pensję więcej.

Główny Urząd Statystyczny podał oficjalne dane inflacyjne za październik 2021. Są identyczne, jak zaprezentowane wcześniej wyniki szybkiej kalkulacji.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,8 procent (przy wzroście cen towarów i usług po – 6,8 procent). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 procent (w tym towarów – o 1,3 procent i usług – o 0,3 procent).

GUS

W odpowiedzi na wysoką inflację Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się dwukrotnie na podwyższenie stóp procentowych, a niewykluczone, że kolejna podwyżka zostanie ogłoszona w grudniu 2021. Celem RPP jest obniżenie inflacji w ciągu kilku kwartałów; do 2023 lub 2024 roku.

Z powodu decyzji RPP mocno wzrosną raty kredytów: w przypadku przeciętnej pożyczki bankowi trzeba będzie oddawać o ponad 200 zł więcej miesięcznie, niż do tej pory.

RadioZET.pl/GUS